Pielgrzymka do Torunia

W czwartek 2 sierpnia grupa parafian z Kamionki razem z ks. proboszczem Tadeuszem Galikowskim udała się na pielgrzymkę do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Sanktuarium Toruńskie to wotum wdzięczności za papieża Polaka. Budowany kościół od czerwca 2012 r. z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka konsekrowany został 18 maja 2016 r., w rocznicę urodzin papieża św. Jana Pawła II. Na placu kościelnym umieszczono wielki krucyfiks cytatem Cypriana Kamila Norwida 'Krzyż stał się nam bramą'. Kościół dwupoziomowy, na górnej kondygnacji - głównym kościele - w prezbiterium znajduje się ołtarz - dokładna replika prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II, z relikwią - ampułką z jego krwią.
Sanktuarium ma wydźwięk narodowo-patriotyczny, stąd w wystroju znajdują się np. polskie emblematy ludowe: krakowskie, góralskie, kurpiowskie, w oknach witraże i mozaiki, malowidła biblijne, na ścianach malowany poczet 34 świętych i wielkich Polaków - od Mieszka I do Jana Pawła II.
Po odprawieniu Mszy świętej, odmówieniu różańca i zwiedzeniu „górnego” kościoła wszyscy udali się na dolny poziom kościoła, który w połowie wypełnia Kaplica Pamięci o Sprawiedliwych, będąca miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców ratując Żydów w czasie II wojny światowej, na czarnej granitowej ścianie wypisano nazwiska Polaków, ofiary holocaustu, jest też napis "Nie ma większej miłości jak oddać Życie za przyjaciół swoich", w środku płonie ogień. Potem udaliśmy się autokarem do rozgłośni „Radio Maryja” na koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wszyscy pielgrzymi mieli okazję zwiedzić i poznać historię powstania radia jak również pozdrowić wszystkich słuchaczy przez fale radiowe.  Po czym pojechaliśmy do centrum Torunia, aby posmakować i zakupić pierniki toruńskie. Po tej pięknej wyprawie wszyscy szczęśliwie powróciliśmy do domów.

Dodane przez parafia dnia October 05 2018 22:39:23 1160 Czytań · Drukuj