Żywy Różaniec
Założycielką tej wspólnoty była Sługa Boża Paulina Jaricot. Urodziła się 22 lipca 1799 roku w Lyonie we Francji. W wieku 17 lat złożyła prywatny ślub czystości. Dzięki bratu Fileasowi, który przygotowywał się do pracy misyjnej w Chinach, otrzymywała informacje o misjach i szukała sposobu, aby zaangażować katolików w pomoc misjom. Zaczęła tworzyć grupy złożone z dziesięciu osób. Każdy członek miał obowiązek codziennej modlitwy i niewielkiej, cotygodniowej ofiary. W dniu 3 maja 1822 roku oficjalnie przyjęto ten system pomocy: „Jesteśmy katolikami, więc nie powinniśmy pomagać takiej czy innej misji, ale wszystkim misjom świata”. Był to początek Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dla ożywienia wiary we Francji Paulina, w 1826 roku, utworzyła Żywy Różaniec. Zaangażowała się również w społeczne problemy klasy robotniczej. Na skutek oszustwa utraciła cały majątek. Umarła w ubóstwie i całkowitym opuszczeniu w dniu 9 stycznia 1862 roku. Sto lat później papież Jan XXIII podpisał dekret stwierdzający heroiczność cnót Pauliny Jaricot.

Tworząc w 1826 roku Żywy Różaniec, Paulina Jaricot pragnęła ożywić modlitwę różańcową. Zaczęła organizować „piętnastki” – grupy 15 osób, z których każda zobowiązywała się do rozważania i odmawiania jednej tajemnicy dziennie, otrzymanej drogą losowania. W ten sposób członkowie Żywego Różańca zjednoczyli się w modlitwie ze wszystkimi ludami świata. „Piętnaście węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, pozostałe są zimne – ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem! Oto właściwy charakter Żywego Różańca”. Oficjalnej aprobaty dla Żywego Różańca udzielił papież Grzegorz XVI już po 6. latach od jego założenia.

Od samego początku Żywy Różaniec obejmuje modlitwą misje katolickie na całym świecie. Jego członkowie modlą się w intencjach misyjnych, szczególnie bliskich papieżowi, który na każdy miesiąc wyznacza inną intencję. Są one podyktowane najważniejszymi i najbardziej palącymi problemami Kościoła na świecie, jak również sytuacją społeczną w poszczególnych krajach i na kontynentach.

Wspomaganie misji przez udział w Żywym Różańcu to: odmawianie dziesiątka różańca dziennie w intencjach misyjnych, comiesięczna ofiara materialna na misje, czytanie i propagowanie prasy misyjnej i książek

W składzie RÓŻY było do tej pory 15 osób, a po rozszerzeniu (w 2002 roku) przez papieża Jana Pawła II różańca o „tajemnicę światła”, to musi być w jednej grupie 20 osób. Wspólne spotkania modlitewne odbywają się w parafii Kamionka w pierwszą niedzielę miesiąca, o godz. 10.00. Co miesiąc następuje wymiana intencji i poszczególne osoby odmawiają kolejną tajemnicę różańca. Warto włączyć się we wspólną modlitwę (zachęcić też rodzinę i znajomych), bo różaniec to wielki skarb mogący wyjednać wiele potrzebnych łask. Członkinie Żywego Różańca odmawiają też w kościele Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed Mszami w piątki i niedziele.
Wg relacji wieloletniej zelatorki p. Bolesławy Błażek, Żywy Różaniec w Kamionce istniał już w okresie międzywojennym. M.in. był odmawiany w prywatnym mieszkaniu Rozalii Woźnej (babci p. Bolesławy, a brała w nim też udział Agnieszka – mama p. Bolesławy). Zelatorką była wówczas Helena Jagła. Po ożywieniu życia religijnego po II wojnie światowej, w czasie działalności ks. Mrossa, powstały wtedy 3 Róże: Kamionka wieś, Sarnowo I oraz Sarnowo II. Zelatorkami były wtedy Władysława Kilkowska, Elżbieta Grabowska i Bolesława Błażek.
W kolejnych latach wyklarowały się następujące Róże: Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej (założona w 1964 roku przez ks. Henryka Mrossa, zelatorka Bolesława Błażek), św. Antoniego (założona w 1967 roku przez ks. Jana Szachnitowskiego, zelatorka Maria Jagła), Matki Bożej Częstochowskiej (założona w 1993 roku przez ks. proboszcza Andrzeja Bławata, zelatorka Halina Małkowska), św. Maksymiliana Kolbe (założona w 1993 roku przez ks. proboszcza Andrzeja Bławata, zelatorka Mirosława Weiss), Matki Boskiej Fatimskiej (założona w 1995 roku przez ks. proboszcza Andrzeja Bławata, grupa dziecięco – młodzieżowa, zelatorka Joanna Bieńkowska).
Róże wspierają modlitwą wszelkie inicjatywy duszpasterskie w parafii, organizowały też składki m.in. na wyposażenie kaplicy w Kamionce w niezbędne paramenty liturgiczne, a do nowego kościoła postarały się m.in. o zakup figurek do żłóbka. Członkinie Żywego Różańca posiadają swoją chorągiew – sztandar, uświetniając różne procesje i uroczystości kościelne (wykonała ją p. Wanda Olszowa z Kopytkowa).

Od roku 2002 istnieją w parafii Kamionka 2 Róże (zmiany w składach związane były też decyzją Ojca Św. Jana Pawła II, który wprowadził do różańca Tajemnicę Światła i w związku z tym liczba członków Roży musiała zwiększyć się z 15 osób do 20).

RÓŻE ŻYWEGO RÓŻAŃCA Z PARAFII KAMIONKA

18. Drost Urszula
19. Szczygieł Gabriela
20. Łapińska Alicja

Spotkanie członkiń Żywego Różańca z ks. Grzegorzem Nencą 24 września 2019 r.

Dodane przez parafia_ dnia February 15 2008 11:10:29 8903 Czytań · Drukuj