+ Parafia pw. sw. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kosciol
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Sluzba liturgiczna
Wspolpracownicy parafialni
Zycie Sakramentalne
Zywy Roaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowosci
Ochotnicza Straz Pozarna
Szkoly
PISANO O NAS
Archwium prasowe
HISTORIA JEDNEGO BOISKA
HISTORIA JEDNEGO BOISKA
W parafii Kamionka, leżącej na pograniczu województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, zawsze dzieje się coś ciekawego. Parafianie angażują się w wiele cennych działań. Nie tylko zbudowali i pięknie wyposażyli nowy kościół, ale też podejmują wiele inicjatyw duszpasterskich na rzecz wszystkich pokoleń: dzieci działają m.in. w Szkolnym Kole Caritas i grupie ministrantów, młodzież aktywnie włącza się w działalność KSM-u, scholi „Amicitia” i zespołu „Centenum”, dla dorosłych jest Akcja Katolicka, żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Rady: duszpasterska i ekonomiczna. Aktywnie na rzecz całego środowiska udzielają się także szkoły podstawowe w Kamionce i Rychławie, szczególnie grupy muzyczne, taneczne i teatralne uświetniają wiele uroczystości. Przy Wiejskim Domu Kultury działa też folklorystyczny zespół Rychławiaki. Wiele spraw jest możliwych do realizacji dzięki solidnej pracy miejscowych rolników, strażaków i rzemieślników. W tym środowisku ożywiona została też działalność sportowa i rekreacyjna. Został zarejestrowany Parafialny Uczniowski Klub Sportowy BONUM, w którym chłopcy oraz dziewczęta grają w piłkę nożną i siatkówkę. Organizowane są też zawody tenisa stołowego i bieg przełajowy (m.in. 2-krotnie przeprowadzono Mistrzostwa Diecezji Pelplińskiej w Biegach Przełajowych). Mimo tak wielkiego zapału ciężko było realizować ambitniejsze plany sportowe, bowiem jak to często bywa na wsiach, istniała słaba baza sportowa: 2 małe boiska piaszczyste przy szkołach podstawowych w Kamionce i Rychławie oraz 2 boiska na dworze do siatkówki (przy jednej ze szkół i przy kościele). Nie ma w żadnej ze szkół sali gimnastycznej, ani nawet świetlicy, w której mogłyby się odbywać np. treningi tenisa stołowego (tę dyscyplinę sportu młodzież może uprawiać w 2 świetlicach wiejskich). Przez kilka miesięcy zimowych dzieci i młodzież były dowożone kilkanaście kilometrów na treningi piłkarskie i siatkarskie do jedynej sali gimnastycznej w gminnej wsi Smętowo Graniczne.
Widząc wielką potrzebę ubogacenia lokalnego środowiska przez zbudowanie dużego boiska piłkarskiego, wiele organizacji i osób włączyło się do współtworzenia tego dzieła. Rozpoczął rolnik, który ofiarował I ha ziemi. Z Fundacji J8S Pro Bono Poloniae, Klub BONUM pozyskał środki na adaptację terenu rolniczego pod boisko. W działania te włączyły się władze gminne z Nowego nad Wisłą (finansując pracę spychacza) i Smętowa Granicznego (sponsorując działania równiarki). Wiele prac wykonali nieodpłatnie swoim sprzętem miejscowi rolnicy. Dzielnie pracowali strażacy, członkowie rady parafialnej i młodzież. W miesiącach zimowych udało się członkom PUKS BONUM pozyskać kolejne środki na dokończenie prac dokoła boiska: z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, współpracującej z polsko-amerykańską Fundacją Wolności. Dzięki pozyskanym funduszom udało się zakupić siatki ogrodzeniowe i metalowe słupki, bramki, siatki i sprzęt sportowy. Wsparta też została budowa boiska lekkoatletycznego przy szkole podstawowej w Rychławie. Przy wiosennych pracach integrowało się całe środowisko. Wielu właścicieli sklepów w różnych miejscowościach słysząc, że przy parafii organizowana jest taka pożyteczna działalność na rzecz dzieci i młodzieży, rezygnowało z marży na zakup towarów. Taka postawa zwiększała zapał licznej rzeszy twórców boiska parafialnego. Zgodnie z wolą mieszkańców nadano mu imię Papieża Jana Pawła lI - nad bramą wjazdową umieszczono piękny szyld (m.in. ze słowami Ojca Świętego skierowanymi do sportowców podczas pielgrzymki do Elbląga w 1999 r., iż mają troszczyć się o rozwój swojej duszy i swojego ciała), Nadszedł moment uroczystego otwarcia boiska. 19 czerwca 2005 roku przybyły do Kamionki setki ludzi z różnych miejscowości. Obecne były władze gminne z Nowego nad Wisłą i Smętowa Granicznego.
Bardzo oczekiwanym gościem był niedawny selekcjoner reprezentacji Polski (a obecny trener mistrza Polski, drużyny Wisły Kraków) - Jerzy Engel. Po poświęceniu boiska przez Księdza Proboszcza nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i rozpoczęła się inauguracyjna rywalizacja sportowa. W turnieju szkół podstawowych wygrały Lalkowy przed Rychławą i Kamionką. W meczu drużyn ligowych - z gmin, w których leży parafia Kamionka - Pogoń Smętowo (V liga pomorska) pokonała 4:1 Wisłę Nowe (IV liga kujawsko-pomorska). Taki sam wynik padł w następnym meczu: reprezentacja alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie pokonała miejscowych strażaków. Cenne uwagi, oceniające sytuację w polskiej piłce nożnej i pomagające właściwie ukształtować się młodym adeptom piłkarskim, przedstawił w dyskusji z kibicami trener Jerzy Engel. Nie zabrakło też, jak przystało na radosny festyn, części kulturalnej. Wydawałoby się, że cóż W tym wielkiego, iż w jakiejś wiejskiej parafii otwierane jest sportowe boisko. Przy realizacji tego dzieła objawiło się wielkie dobro. Zintegrowały się różne grupy społeczne i pokoleniowe. Większość działań oparta była na społecznej pracy wolontariuszy. Stworzona została baza dla zdrowego, trzeźwego i twórczego spędzania czasu przez dzieci i młodzież (a jak pokazują kolejne tygodnie boisko cieszy się wielką popularnością). Nauczono się pozyskiwać środki z fundacji ogólnopolskich na działalność profilaktyczną i środowiskową. W klubie prowadzona jest też działalność formacyjna młodych sportowców (znakiem jest m.in. zwiększenie liczby ministrantów przez osoby korzystające najpierw z zajęć piłkarskich i częstsza obecność w kościele na nabożeństwach). Znacząco ożywiło się zaangażowanie lokalnej społeczności w życie swojego środowiska. Już św. Jan Bosco, patron młodzieży, wołał przed laty: „Boisko żywe — diabeł martwy, boisko martwe - diabeł żywy. Ks. Andrzej Taliński - diecezjalny duszpasterz sportowców - „Pielgrzym” 2005

Dodane przez parafia dnia July 08 2008 00:21:08 4505 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.