Ksiądz Andrzej Darznik
Ks. Darznik, chociaż miał uprawnienia władzy proboszczowskiej, to jednak podczas pracy w Kamionce (pewnie w związku z tym, iż miał jeszcze krótki staż posługi kapłańskiej dla diecezji, gdyż wcześniej był zakonnikiem) nie posiadał jeszcze tytułu proboszcza, lecz administratora. Niezwykle serdeczny charakter duszpasterza zjednał serca wszystkich parafian. Zwracano się do niego słowem „Bracie” – tak sam sobie życzył i taką braterską postawę wobec wszystkich prezentował. Potrafił przyciągnąć do parafii wielu ludzi (nawet tych dotychczas mniej praktykujących). Jak co roku, z wielką serdecznością, ugoszczona została piesza pielgrzymka idąca z Tczewa na Jasną Górę. Pani sołtys Bożena Kamińska zajęła się organizacją poczęstunku dla pielgrzymów w remizie, a różne służby ugoszczone zostały w plebanii.

W drugą rocznicę śmierci ks. proboszcza Andrzeja Bławata (w 2000 roku) została poświęcona tablica pamiątkowa, która została powieszona na bocznej ścianie kościoła. Na tej uroczystości obecna była również rodzina ks. Bławata z Brus, która kilka razy w roku odwiedza grób na cmentarzu. Za czasów ks. Darznika wyposażone zostały w różne potrzebne meble zakrystia i plebania. Cały czas troszczył się o budowanie serdecznych więzi we wspólnocie parafialnej. W każdy pierwszy czwartek miesiąca organizował spotkania z ministrantami i scholą. Przez okres wakacyjny organizował zawody sportowe dla chętnych dzieci i młodzieży, często nagradzając słodkimi upominkami. Ministranci też rywalizowali w zawodach dekanalnych z reprezentantami innych parafii.

Dnia 6 marca 2001 roku odbyła się w parafii wizytacja kanoniczna ks. biskupa Piotra Krupy. Ks. biskup odwiedził m.in. Szkołę Podstawową w Kamionce, gdzie w imieniu całej społeczności szkolnej został serdecznie przywitany przez p. dyrektor Teresę Surma. Spędził ks. biskup trochę czasu z dziećmi i nauczycielami.

W kościele parafialnym ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania grupie 46 osób. Od 29 stycznia do 1 lutego ks. Darznik zorganizował wypoczynek dla starszych ministrantów w Zdunowicach k. Bytowa.

Dnia 21 kwietnia 2001 roku, działająca od kilku lat przy parafii w Kamionce, schola dziewczęca zdobyła wyróżnienie w VI Festiwalu Piosenki Religijnej w Kartuzach. Grupa dzieci z klas II przystąpiła do I-szej Komunii Św. dnia 13 maja.

Ks. Andrzej Darznik troszczył się bardzo o formację duchową parafian. Zapraszał różnych gości, którzy głosili nauki. Dnia 21 października odwiedziła parafię Siostra Zmartwychwstanka, która przybliżyła życie błog. Alicji Kotowskiej – pierwszej Zmartwychwstanki beatyfikowanej przez papieża Jana Pawła II, która została rozstrzelana przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Ofiary zebrane w Kamionce Siostra przeznaczyła na remont prowadzonego przez Zmartwychwstanki przedszkola. Od 2 do 5 grudnia 2001 roku odbyły się rekolekcje adwentowe – prowadzone przez o. Czesława (z południa Polski). W czasie ferii zimowych w 2002 roku, dziewczęta ze scholi „Promyki” miały okazję przebywać na biwaku w Zdunowicach (na Kaszubach). Dnia 16 maja obchodzony był uroczyście odpust parafialny ku czci patrona św. Andrzeja Boboli – sumie odpustowej przewodniczył ks. w-ce dziekan Tadeusz Maliński z Warlubia. Tego też dnia w Warszawie, w 345 rocznicę śmierci, św. Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski (obok św. Wojciecha i św. Stanisława).

Dnia 14 października 2002 roku ks. Darznik powrócił do zgromadzenia zakonnego pallotynów. Został przydzielony do posługi kapelana Szpitala Klinicznego w Szczecinie - zmarł tam nagle na zawał serca, dnia 10 grudnia 2003 roku, w wieku 49 lat. Został pochowany w rodzinnej parafii w Wejherowie, przy licznej obecności parafian z Kamionki. Parafianie z Kamionki pamiętają o swoim duszpasterzu w modlitwach i odwiedzają jego grób w Wejherowie.

Dodane przez parafia_ dnia September 09 2019 16:34:19 1134 Czytań · Drukuj