+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
Przedszkole w Rychławie


Uczęszczanie do przedszkola jest szczególnym przeżyciem w rozwoju osobowym dzieci. Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka, zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno – kulturowym i przyrodniczym.

Przedszkole w Rychławie zaistniało w 1950 roku. W początkowym okresie były bardzo trudne warunki do jego prowadzenia. Brak było bieżącej wody – noszona ona była we wiadrach z pompy znajdującej się na terenie szkoły, brak kanalizacji, brak dostatecznej ilości zabawek. Trzeba było przekonywać wielu rodziców, co do roli wychowania przedszkolnego w życiu ich dzieci. W latach 70-tych sytuacja trochę się poprawiła. Było już więcej sprzętów pomocniczych. Władze oświatowe coraz częściej organizowały kursy i szkolenia dla kadry pedagogicznej. Warunki w przedszkolu stały się jeszcze lepsze, gdy otrzymało pomieszczenia po poczcie.

Założycielką Przedszkola w Rychławie była Marianna Rzepińska. Później zasłużyła się w kierowaniu placówką Marianna Wiśniewska. Najdłużej kierowniczką przedszkola była Salomea Banaszak, w latach 1957 - 1987. Następnie, w latach 1987 – 2004, funkcję kierownika pełniła Danuta Gardzielewska. Od roku 2004 kierowniczką przedszkola jest Wioletta Grzemska. Przez lata z dziećmi pracowały 1 nauczycielka i 1 woźna oddziałowa. W prowadzeniu działań przedszkolnych wspierały kierowniczki pracownice obsługi: Danuta Jasińska, Jadwiga Ficerman, Janina Bruchwalska, Barbara Mielewska, Urszula Litkowska, Maria Bielawska, Janina Brucka, Zofia Łukiewicz, Zofia Malinowska, Helena Formela, Mirosława Zielińska, Krystyna Łącka, Helena Chabowska.

Przedszkole rychławskie jest filią przedszkola w Nowem. Mieści się w budynku, w którym również znajduje się Wiejski Dom Kultury oraz biblioteka. Warunki w przedszkolu trochę poprawiły się, gdy otrzymało pomieszczenia po poczcie. Czynne jest 6 godzin dziennie. W zajęciach przedszkolnych uczestniczą dzieci z Rychławy, Twardej Góry, Milewa, Milewka, Przyn i czasami z Kamionki. Udział w zajęciach przedszkolnych stanowi dla dzieci doskonałe przygotowanie do późniejszych zadań w szkole podstawowej. Już we wczesnym etapie rozwojowym niektóre dzieci korzystają z badań Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Świeciu. Z posiłków rozdzielanych w przedszkolu korzystają też niektórzy uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej (dotowani przez Ośrodek Pomocy Społecznej). W 2000 roku przedszkole przeżywało Złoty Jubileusz swojego istnienia. Z tej okazji przybyli przedstawiciele władz gminnych, byli pracownicy i wychowankowie. Odbyła się uroczysta akademia.


Przedszkole w Rychławie tworzą dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Obecnie personel przedszkola stanowią: kierownik - wychowawca Wioletta Grzemska i pomoc Helena Chabowska.

Liczba dzieci w ostatnich kilku latach przedstawia się następująco:
2004/2005 rok - 18 dzieci w tym 9 sześciolatków,
2005/2006 rok - 21 dzieci w tym 7 sześciolatków,
2006/2007 rok - 25 dzieci w tym 13 sześciolatków,
2007/2008 rok - 20 dzieci w tym 8 sześciolatków.

Przedszkole w ciągu roku organizuje wiele uroczystości, imprez i wycieczek. Przedszkolacy są uczestnikami konkursów plastycznych oraz imprez organizowanych przez Centrum Kultury "Zamek". Wychowankowie przedszkola brali też udział w konkursie recytatorskim w Świeciu oraz w Międzywojewódzkim Przeglądzie Prozy i Poezji Kociewskiej w Rychławie. Przedszkolacy z Rychławy brali udział w wielu przeglądach, konkursach oraz występach prezentując utwory kociewskie. Co roku organizowane jest spotkanie z emerytami z gminy.
Od 4 lat biorą udział co roku w następujących konkursach:
Festiwal Kolędniczy ( kociewski ) w Starogardzie Gdańskim,
,,Wesoła Strofka’’ – konkurs wiersza dla dzieci w Świeciu pod patronatem Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,
,,Modraczek’’ – Przegląd Przedszkoli Kociewskich,
,,Chaberek z Lilijką’’ – Międzywojewódzki Kociewski Przegląd Przedszkolny organizowany przez Wiolettę Grzemską.
Wyjeżdżają też do kina, teatru, biorą udział w zajęciach regionalnych-kociewskich w Zielonej Szkole w Starogardzie Gd., odwiedzają muzea.
Spędzają aktywnie czas podczas imprez organizowanych przez ich wychowawcę takich jak- ,,Zabawa z Pikselem’’- postacią telewizyjną z programu ,,Budzik’’, ,,Zabawy na dmuchańcach’’ (basen chiński, zjeżdżalnie, trampoliny), Bal Przebierańców i Andrzejki (gdzie zapraszane są małe dzieci spoza przedszkola), Wigilia z udziałem zaproszonych gości, Dzień Rodzinki, Dzień Dziecka i inne.
Z racji członkowstwa w zarządzie Kociewskiego Stowarzyszenia Edukacji i Kultury ,,Ognisko’’ z siedzibą w Starogardzie Gd. Wioletta Grzemska organizuje, od 2005 roku, Olimpiadę Regionalną ,,Gzubów Pojawcie ło Kociewiu’’- etap powiatowy.

Niektóre roczniki przedszkolne:

1951

1951

1975

1978

1985

1986

1987/1988

1990/1991

1992/1993

1994/1995

1996/1997

1998/1999

1999/2000

2003/2004Z życia Przedszkola:ZDJĘCIE ("przedszko.")

Źródło: www.bipgminanowe.pl

Dodane przez parafia dnia lipiec 13 2008 21:47:48 4616 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.