+ Parafia pw. sw. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kosciol
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Sluzba liturgiczna
Wspolpracownicy parafialni
Zycie Sakramentalne
Zywy Roaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowosci
Ochotnicza Straz Pozarna
Szkoly
PISANO O NAS
Archwium prasowe
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rychławie






adres: 86-170 Nowe, Rychława
tel.: 0-52 332-88-22
dyrektor: Maria Koniarska
e-mail: sprychlawa@op.pl
www.sprychlawa.info

Pamiątkowe zdjęcie nauczycieli i uczniów z roku 1938



wycieczka szkolna do Bydgoszczy w 1954 roku



pamiątka z roku 1973



wycieczka w 2004 roku







społeczność szkolna w roku szkolnym 2008/2009



klasy I-III podczas wizyty w kościele w 2009 roku




klasa I po swoim ślubowaniu w październiku 2009 roku




Szkoła w Rychławie istniała już w 1745 roku (ewangelicka) – inne źródła podają rok 1766. Pobudowali ją Niemcy, a mieściła się ona w budynku dziś przeznaczonym na mieszkania dla nauczycieli (w środku wsi). Dokładną datę otwarcia szkoły trudno ustalić. Założona szkoła posiadała charakter germanizacyjny, nauczano tylko w języku niemieckim, początkowo tylko uczono religii w języku polskim , a po wojnie niemiecko - francuskiej i zwycięstwie Niemców, zlikwidowano naukę religii w języku polskim.
W 1887 roku uczyło się w niej 92 dzieci, a w 1904 roku – 184 dzieci. Obecna szkoła została zbudowana w 1904 roku. Był to wówczas gmach 3-klasowy.
W latach 1911-1912 dobudowano obok starej szkoły nowy budynek. Pod koniec 1919 roku lub na początku 1920, została otwarta pierwsza polska szkoła. Pierwszym organizatorem kierownikiem tej szkoły był Józef Urbański, który wraz ze swoją siostrą uczyli do 1922 roku. Szkoła miała charakter szkoły dwuklasowej, a do jej obwodu należała Rychława i Twarda Góra .
W 1922 roku szkołę obejmuje Edward Mikołajda, z siostrą Felicją i pracują w niej do roku 1927. W tym czasie zostaje przeprowadzona komasacja szkoły w Milewku, a dzieci z tej miejscowości zostają włączone do obwodu szkoły w Rychławie, podobnie jak dzieci ze wsi Przyny i Milewo. W 1927 roku obwód powiększa się o Przyny, Milewko i Milewo.
W roku 1927 Mikołajda wyprowadza się, a kierownikiem szkoły zostaje Brunon Biały. Szkoła zostaje przekształcona na trzyklasową. Wraz z Białym otrzymują posadę w tutejszej szkole Wincenty Migda i jego żona Ludwika. W 1928 roku podopiecznymi było 143 dzieci. W 1930 roku szkoła otrzymuje czwarty etat nauczycielski i posiada siedem oddziałów czyli klas.
Gdy wybuchła wojna Brunon Biały zaraz na początku września zorganizował szkołę niemiecką i był pierwszym nauczycielem niemieckim, później Biały został przeniesiony do innej szkoły do Rzeszy. W 1941 roku na jego miejsce przyszedł nauczyciel niemiecki. Poziom nauczania był wtedy nadzwyczaj niski. W czasie II wojny światowej zaginął nauczyciel tejże szkoły – Paweł Sandach.
Oswobodzenie tutejszej miejscowości nastąpiło 20 lutego 1945 roku przez Armię Czerwoną. Szkoła została zajęta przez wojsko radzieckie. Uległa częściowemu zniszczeniu, po wojnie mieszkańcy odbudowali szkołę. W marcu 1945 roku zgłosił się pierwszy nauczyciel, zamieszkał u sołtysa Nowaka, gdyż szkoła nie nadawała się do zamieszkania, a po miesięcznym pobycie nie rozpoczął pracy, zrezygnował z posady nauczyciela.
Dnia 4 sierpnia 1945 roku objął placówkę Jan Kłobuchowski, który bardzo zasłużył się w historii szkoły. To właśnie on zapoczątkował pisanie kroniki. Z kroniki dowiadujemy się m.in., że w roku szkolnym 1945/ 46 do szkoły uczęszczało 146 uczniów, że w 1950 roku nastąpiło otwarcie Domu Ludowego w Rychławie oraz przedszkola.
W latach po II wojnie światowej przeprowadzono kapitalny remont w szkole w Rychławie (dzięki funduszom z Gromadzkiej Rady Narodowej z Nowego).

Szkoła opiera swoje działanie na wartościach:
"wychowujemy w prawdzie, dbamy o jakość dającą szczęście uczniom i pracownikom".

W roku 2007 szkoła przeżywała wielką uroczystość: nadanie jej imienia papieża Jana Pawła II. W związku z tym szkoła wzbogaciła się o logo, hymn, sztandar, tablicę pamiątkową.



Uczniowie chętnie zapoznają się z bogactwem osobowości i treści nauczania swojego Patrona i propagują jego przesłanie w różnych środowiskach, m.in. uczestnicząc corocznie w zjazdach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Częstochowie oraz prezentując przedstawienia w parafialnym kościele w Kamionce.



























podczas Dnia Papieskiego 9 października 2011 roku w kościele w Kamionce



nauczyciele z ks. proboszczem w czerwcu 2012 roku



Baza szkoły wiele zyskała w związku z uroczystością nadania szkole imienia patrona, m.in.: wymalowano elewację, oddano salę audiowizualną, założono alarmy w oknach, pomieszczenie na strychu przygotowano pod potrzeby archiwum.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rychławie jest placówką, która oprócz działalności dydaktyczno- wychowawczo- opiekuńczej, pełni również w środowisku rolę kulturotwórczą. Żywo uczestniczy życiu mieszkańców, starając się integrować miejscową ludność poprzez organizację cyklicznych imprez środowiskowych. / „ Święta tuż, tuż” „ Rocznica Odzyskania Niepodległości”, obchody związane z patronem, imprezy integracyjne z udziałem osób niepełnosprawnych i starszych…./
Szkoła posiada bogaty kalendarz ofert i wydarzeń, który rokrocznie jest realizowany.
W zakresie poprawy bazy szkoły w minionym pięcioleciu :-urządzono nowe boisko sportowe
- założono pracownię komputerową -zagospodarowano przyległe tereny na obszar rekreacyjny
- systematycznie remontowano i unowocześniano izby lekcyjne / zorganizowano mini- stołówkę, archiwum, dodatkową szatnię dla klasy, która odbywa zajęcia w przyległym budynku/
- wyposażono szkołę w sprzęt audiowizualny wykonano stolarkę okienną w sześciu pomieszczeniach
Wiele z tych działań wspomagali członkowie Rady Rodziców, ksiądz proboszcz parafii- Kamionka, OSP w Rychławie, społeczność lokalna, sponsorzy i sympatycy szkoły z gminy Nowe.
Dzięki organizowaniu imprez dochodowych przez radę rodziców, zdobyto środki finansowe wspierające działalność dydaktyczno- wychowawczą szkoły / pikniki, zabawy taneczne z aukcjami i fantami/

Działalność dydaktyczno- wychowawcza jest satysfakcjonująca. Wskazują na to stale podwyższające się wyniki w nauce i coraz liczniejsze sukcesy w turniejach, zawodach i konkursach pozaszkolnych na różnym szczeblu oraz brak drugoroczności w szkole. Do najważniejszych osiągnięć w tym zakresie zaliczyć można sukces z ogólnopolskim konkursie humanistycznym „ Geniusz”, w którym uczennica z klasy VI (Marzena Solecka) zdobyła nagrodę główną, a inni uczniowie uplasowali się na 6 i 7 pozycji. / 2008 rok/. Innym znaczącym osiągnięciem było zdobycie I miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Gdyni / 2003 rok/.
Corocznie szkoła bierze udział w konkursach matematycznych „ Kangur”, podczas których uczniowie osiągają wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Priorytetowym zadaniem szkoły na najbliższe lata jest wypracowanie skutecznych metod podwyższających wyników sprawdzianu i kontynuacja realizacji programu poprawy efektywności kształcenia.
Szczególną starannością otoczeni są uczniowie z trudnościami szkolnymi, dla których organizowane są zajęcia wyrównawcze. Dumą może napawać fakt, że absolwenci szkoły uzyskują dobre wyniki kształcenia, a niektórzy z nich zajmują czołowe miejsca pod względem nauki w szkołach ponadpodstawowych. W trosce o zagospodarowanie czasu wolnego uczniów i podniesienie poziomu kształcenia organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Większość z nich prowadzona jest od kilku lat społecznie . W placówce działają koła: wokalne, kociewskie, informatyczne, językowe, zespoły wyrównawcze, Szkolne Koło Caritas / prowadzące działalność na rzecz najuboższych dzieci w szkole i w środowisku./
W okresie ferii zimowych nauczyciele wraz z księdzem proboszczem parafii Kamionka organizują dla uczniów zajęcia rekreacyjno- opiekuńcze.
Szkoła wiele uwagi poświęca też na organizację różnorodnych imprez krajoznawczo- turystycznych: wycieczek jedno i wielodniowych , biwaków , rajdów, złazów. Organizowane są też wyjazdy do teatru, kina i na basen.

Szkoła może poszczycić się również wysoko wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną , która ustawicznie podejmuje doskonalenie zawodowe zgodnie z potrzebami szkoły, na które otrzymuje dopłaty do kosztów kształcenia i urlopy szkoleniowe. Obecnie zatrudnionych jest 8 nauczycieli , którzy posiadają następujące stopnie awansu zawodowego
nauczyciele dyplomowani - 6 nauczyciele mianowani - 1 / odbył staż na nauczyciela dyplomowanego/ nauczyciel kontraktowy –1. Podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych nauczyciele stosują nowoczesne formy i metody pracy.
W ubiegłych latach realizowane były następujące projekty edukacyjne: „Europa w oczach uczniów”,
„ Z Ekologią na Ty”, „ Zostań przewodnikiem po najbliższej okolicy” ,
„Uratujmy razem ziemię”,
„ Jestem przyjacielem przyrody” ,
„Nasza droga do patrona szkoły”, „ Jedna ziemia – nasza ziemia” ,
„ Młody menager środowiska”.

W roku szkolnym 2008/2009, w ramach Rządowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci i Młodzieży realizowano 3 projekty: „Młodzi twórcy - To też sztuka..” , / realizacja: M Koniarska/ „ Warsztaty informatyczne dla klas 2 i 3” / realizacja:
G.Szczygieł/ „ Zajęcia ruchowo sportowe- świetną zabawą”. / realizacja: T. Reszke/

Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Rychławie /od 1945 roku/
1 - 1.09.1945 - 31.08.1948 Jan Kłobukowski
2 - 1.09.1948 - 31.08.1949 Żurawski Leon
3 - 1.09.1949 - 31.08.1956 Jan Kłobukowski
4 - 1.09.1956 - 31.08.1966 Feliks Hinz
5 - 1.09.1966 - 31.08.1971 Maria Smoczyńska
6 - 1.09.1971 - 31.08.1973 mgr Jan Piątkowski
7 - 1.09.1973 - 31.08.1984 mgr Janusz Wollschleger
8 - 1.09.1984 - 31.08.1990 mgr Teresa Zaremba
9 - 1.09.1990 - 31.08.2003 mgr Janusz Wollschleger
10 - 1.09.2003 /nadal/ mgr Maria Koniarska

Informacja o kwalifikacjach nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychławie i nauczanych przedmiotach /rok szkolny 2008/09/

1. mgr Szczygieł Gabriela (nauczanie początkowe, religia, informatyka, oligofreno-pedagogika, nauczanie zintegrowane, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze)
Nauczyciel dyplomowany
2. mgr Elert Beata (nauczanie początkowe, religia, zarządzanie w placówkach oświatowych, nauczanie zintegrowane)
Nauczyciel dyplomowany
3. mgr Koniarska Maria (nauczanie początkowe, zarządzanie w placówkach oświatowych, sztuka, organizacja i upowszechnianie kultury i turystyki, zajęcia dydaktyczno wyrównawcze klas I-III, zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z elementami ćw. korekcyjno-kompensacyjnych, sztuka, muzyka)
Nauczyciel dyplomowany
4. mgr Klufczyńska Krystyna (nauczanie j. Rosyjskiego, nauczanie języka polskiego, upowszechnianie Kociewia, j. polski / kl IV-VI/, historia kl IV-VI/, zespół dydaktyczno-wyrównawczy klas IV i VI)
Nauczyciel dyplomowany
5. mgr Karcz Anna (religia, przyroda)
Nauczyciel mianowany /po stażu na nauczyciela dyplomowanego/
6. mgr Podraza Ewa (matematyka, informatyka)
Nauczyciel dyplomowany
7. mgr Guss Irena (j. niemiecki)
Nauczyciel kontraktowy
8. mgr Reszke Tomasz (wychowanie fizyczne w klasach IV-VI)
Nauczyciel dyplomowany

Skład Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychławie
/ rok szkolny 2008-09/
• Ryszard Drozd - przewodniczący
• Beata Chomontowska - z-ca przewodniczącego
• Danuta Judzińska- skarbnik
• Małgorzata Chyła- sekretarz
• Joanna Olkowska- komisja rewizyjna
• Wiesława Jankowska- komisja rewizyjna

ABSOLWENCI SZKOŁY W RYCHŁAWIE

Rok 1962

Rok 1985


Rok 1986


Rok 1987


Rok 1988


Rok 1989


Rok 1990


Rok 1991


Rok 1992


Rok 1993


Rok 1994


Rok 1995


Rok 1996


Rok 1997


Rok 1998


Rok 1999 – klasa VIII


Rok 1999 – klasa VI


Rok 2000 – klasa VIII


Rok 2000 – klasa VI


Rok 2001


Rok 2002


Rok 2003


Rok 2004


Rok 2005


Rok 2006


Rok 2007


Rok 2008


Rok 2009


Rok 2010


Rok 2011


Rok 2012


Dodane przez parafia dnia July 13 2008 21:51:06 6894 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.