+ Parafia pw. sw. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kosciol
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Sluzba liturgiczna
Wspolpracownicy parafialni
Zycie Sakramentalne
Zywy Roaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowosci
Ochotnicza Straz Pozarna
Szkoly
PISANO O NAS
Archwium prasowe
Ministranci
Ministrant - (od łacińskiego ministrare - służyć, posługiwać, pomagać) osoba posługująca przy celebracji Mszy oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby oraz nabożeństw). Ministranci są wiernymi świeckimi.

Poniżej Herb Liturgicznej Służby Ołtarza


Patronami Liturgicznej Służby Ołtarza są święci: Tarsycjusz (poniósł śmierć męczeńską w III w., broniąc Najświętszy Sakrament przed zbeszczeszczeniem przez pogan), Dominik Savio (żył w XIX wieku, już w wieku 5 lat był ministrantem, zmarł na chorobę płuc w wieku 15 lat, odznaczał się wielką pobożnością), Jan Berchmans (żył na początku XVII wieku, kleryk jezuicki gorąco miłujący Eucharystię, zmarł na chorobę płuc w wieku 22 lat), Alojzy Gonzaga (żył w XVI wieku, jako kleryk jezuicki służył chorym w czasie zarazy w Rzymie i zmarł podczas tej służby) i Stanisław Kostka (żył w XVI wieku, kleryk jezuicki, zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 18 lat).


Komża - podstawowy symbol i ubiór ministranta, oznacza czystość serca. Pierwotnie używana była w chórze podczas sprawowania liturgii godzin, a począwszy od XIV w. do innych funkcji liturgicznych. Wzór komży po prawej.

Ministranci z Kamionki:

- Sławomir Głąb (od 1986 roku)

- Buławski Mariusz (od 1987)

od 2002 roku
- Damian Stalica
- Marek Wiśniewski
- Wojciech Głąb
- Szymon Stalica
od 2003 roku
- Kamil Damrath
- Karol Marcjanik
od 2004 roku
- Paweł Giersz
- Wojciech Braun
od 2005 roku
- Krzysztof Giersz
- Michał Kaszubowski
- Jakub Stalica
- Sebastian Szczygieł
- Gabriel Cimiński (od 2007)
od 2009 roku
- Mariusz Chyła
- Michał Zęgota
- Szymon Madziąg
- Łukasz Mąkosa
- Mateusz Kołodziej
od 2010 roku
- Patryk Badzmierowski
- Aleksander Stępień
od 2011 roku
- Dominik Pakuła
- Mateusz Winter
- Paweł Głąb
- Aleksander Mąkosa
- Daniel Jabłonka
- Aleksander Rozwadowski
- Mateusz Żurawski (od 2012)
od 2013 roku
- Oskar Kordecki
- Przemysław Winter
- Daniel Jakóbiak
- Paweł Prażmowski
- Filip Kowalczyk
- Bartosz Jabłonka
- Damian Kowalski (od 2014)
od 2015 roku
- Jakub Karcz
- Oskar Badźmierowski
- Konrad Kluska
0d 2017 roku
-Filip Głąb
-Tomasz Jakóbiak
-Kacper Wodzik
- Filip Kowalczyk
-Alan Mąkosa
-Oliwier Chyła
-Tobiasz Kordecki
-Bartosz Szymański
-Adrian Zęgota
-Marek Rydzewski
0d 2020 roku
- Łukasz Błażek
- Paweł Kłudkowski
- Tobiasz Targowski
0d 2021 roku
- Natan Czoch
- Adam Pastuszka
0d 2022 roku
- Michał Kaleciak
- Nikodem Kośmiński
- Marcin Mierzejewski
- Filip Słabuszewski
- Jan Stępień

Posługa ministranta najbardziej realizuje się w kościele, poprzez uczestnictwo w nabożeństwach liturgicznych. Każdy ministrant zobowiązany jest do służby niedzielnej i dodatkowo na jednej Mszy Św. w dzień powszedni. Rekordzistą przez wiele lat był Wojciech Głąb, który służył na ponad 300 nabożeństwach w ciągu roku. W jego ślady idą szczególnie, z następnego już pokolenia ministrantów, Gabriel Cimiński, Mariusz Chyła oraz Łukasz Mąkosa. W trosce o swoją formację, mają też chłopcy, pełniący tę posługę w Kamionce, okazję do uczestnictwa w diecezjalnych rekolekcjach w Pelplinie. Wielu z nich angażuje się w działalność Parafialnego Klubu, zwiększając swoje umiejętności sportowe w piłkę nożną i siatkówkę - są mistrzami dekanatu nowskiego w piłkę nożną, biorą udział w rozgrywkach diecezjalnych - np. w maju 2013 roku odbywała się w Pelplinie Diecezjalna Olimpiada Ministrantów. Wśród reprezentantów kilkudziesięciu parafii bardzo ładnie spisali się ministranci z Kamionki. W turnieju piłki nożnej nasi ministranci zdobyli III miejsce.
W konkurencjach indywidualnych Sebastian Szczygieł zdobył złote medale w biegu na 100 m i w skoku w dal, Wojciech Braun złoty medal w biegu na 1000 m i brązowy w biegu na 200 m, a Michał Zęgota srebrny w skoku w dal. Sebastian Szczygieł i Wojciech Braun zdobywają też złote medale w swoich kategoriach wiekowych podczas Mistrzostw Diecezji Pelplińskiej w Biegach Przełajowych.
Ministranci mają też muzyczne uzdolnienia. Śpiewają i grają na instrumentach w kolejnych zespołach powstających przy parafii: w zespole „CENTENUM”, w zespole „FLORENTER”. W kolejnym zespole „BARKA”, na 9 osób, 6 to są ministranci ze szkoły podstawowej grający na gitarach. W najmłodszym zespole "PROMYCZKI PAPIEŻA" gra 2 ministrantów na gitarach.
Ministranci biorą udział w pieszych pielgrzymkach do Częstochowy oraz w lokalnych pielgrzymkach do sanktuarium w Piasecznie. Ponadto wyjeżdżają na diecezjalne spotkanie młodych do Kościerzyny, a także na ogólnopolskie spotkanie młodych w Lednicy.

Nowi ministranci 2o15 rok

Dekanalne rozgrywki halowej piłki nożnej ministrantów

Święto Objawienia Pańskiego - 2017

Nowi ministranci 2o17 rokNowi ceremoniarze w parafii
W sobotę 18 maja 2019 roku Ksiądz Kanonik Andrzej Szopiński – ekonom diecezji pelplińskiej ustanowił nowych ceremoniarzy. Uroczystość odbyła się o godz. 18:00 w Bazylice katedralnej w Pelplinie podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje.
Z naszej parafii w Kamionce dwóch ministrantów zostało ustanowionych ceremoniarzami: Daniel Jakóbiak i Damian Kowalski.Kolejne sukcesy naszych ministranów
W dniach od 31 marca do 2 kwietnia w Płocku trwały zmagania finałowe ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej. Nasz ministrant Daniel Jakóbiak reprezentował Diecezję Pelplińską i zdobył tytuł Laureata XXXII OTK. Gratulujemy !

Natomiast w dniach od 01 do 03 kwietnia w Collegium Marianum w Pelplinie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyły się rekolekcje dla ustanowionych ceremoniarzy diecezji pelplińskiej.

Już po raz kolejny w ramach rekolekcji odbył się konkurs wiedzy liturgicznej dla ustanowionych ceremoniarzy. Konkurs składał się z dwóch części. Kilka dni przed przyjazdem uczestników odbył się on w wersji online, z której wyłoniono najlepszą piątkę, która przeszła do części drugiej, ustnej. Po wyrównanej rywalizacji, zwycięzcami okazali się:

I miejsce: Nikodem Mierski z parafii św. Trójcy w Kościerzynie

II miejsce: Daniel Jakóbiak z parafii św. Andrzeja Boboli w Kamionce

III miejsce: Krzysztof Bartoszewski z parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie

Gratulujemy Danielowi - naszemu ceremoniarzowi, zajęcia wysokich lokat i życzymy kolejnych tak znaczących sukcesów.26 marca 2022 r. odbył się Diecezjalny turniej piłki halowej w Starogardzie Gdańskim. Nasi ministranci zajęli tam I miejsce w kategorii lektorów młodszych. Świetny wynik. WIELKIE GRATULACJE!


12 lutego w Nowem odbyły się Zawody piłki halowej ministrantów. Nasza dzielna drużyna była niepokonana i zdobyła zasłużone I miejsce. Wszystkim zawodnikom GRATULUJEMY!


0d 2022 roku


Dodane przez parafia_ dnia February 15 2008 11:10:57 13610 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.