+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Chór parafialny
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Klub Sportowy BONUM
Kościół
KSM
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Schola PROMYKI-AMICITIA
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Zespół BARKA
Zespół CENTENUM
Zespół FLORENTER
Zespół PROMYCZKI PAPIEŻA
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
GŁOS PARAFII
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Biblioteka, KGW- ONG
Klub Sportowy GAUDIUM
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Przedszkole
Szkoły
WDK - RYCHŁAWIAKI
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.pelplin.diecezja.org
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
REKTORZY OŚRODKA DUSZPASTERSKIEGO
Ks. Konrad Kufel (1966 - 1967)

Dnia 1 października 1966 roku ks. biskup, dla uregulowania duszpasterstwa w Kamionce, zamianował księdza wikarego z Nowego Konrada Kufla - rektorem istniejącej tam kaplicy, z wszystkimi prawami i obowiązkami wynikającymi z prawa kanonicznego i diecezjalnego, a ponieważ kaplica została nadal przy parafii Nowe, funkcje ściśle parafialne pozostały nadal w ręku księdza proboszcza nowskiego. Ksiądz Kufel przejął w Kamionce sprawy duszpasterskie i materialne do samodzielnego załatwiania.Ks. Kufel urodził się w 1932 roku w Świeciu. Święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie w 1957 roku. Posługę wikariuszowską pełnił w parafiach Lidzbark, Kamień, Koszelewy, Nowe (dodatkowo z obsługą rektorską kaplicy publicznej w Kamionce przez niecały rok), Brodnica. Od 1975 pełnił funkcję proboszcza w parafii Żmijewo k. Brodnicy (tu zbudował m.in. kościół filialny w Zbicznie). W 1988 roku został mianowany proboszczem parafii Wygoda na Kaszubach (tu zbudował m.in. kościół filialny w Kamienicy Szlacheckiej). Ze względu na chorobę przestał pełnić funkcję proboszcza 1994 roku. Został pochowany w rodzinnym Świeciu w 2006 roku.

Od 1967 roku został powołany w Kamionce OŚRODEK DUSZPASTERSKI, którego rektorami byli:

ks. Jan Szachnitowski (1967 – 1972)Urodził się w 1919 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w 1947 roku. Do Kamionki przybył 1 lipca 1967 roku na pobyt stały. Poprzednio był wikariuszem w Gniewie. Został serdecznie przywitany przez dzieci i starszych. Kaplica była gotowa, ale nie było jeszcze mieszkania dla rezydującego kapłana. Początkowo mieszkał więc w Nowem u siostry. Później zostało przygotowane mieszkanie dla kapłana u państwa Jabłońskich w Kamionce. Wyremontowano tu 2 pokoje i kuchnię oraz dobudowano werandę. W tym mieszkaniu przebywał 3 lata.W roku 1970 ks. Szachnitowski przeniósł się do innego domu, znajdującego się ok. 100 m od poprzedniego, który od tej pory dzierżawił od p. Bronisława Buławskiego z Kiwitkowa (lokalna dzielnica Kamionki). W wyremontowanym domu były 3 pokoje i kuchnia.Katechizacja odbywała się w poszczególnych klasach szkolnych. Początkowo dzieci przychodziły do kaplicy, a później p. Kwiczor udostępnił na katechezy duży pokój przylegający do kaplicy. Uwieńczeniem działań katechetycznych były m.in. coroczne I-sze Komunie Św. w kaplicy. Wierni mieli często okazję przystępować do sakramentów świętych. W Adwencie lub w Wielkim Poście odbywały się rekolekcje. Nauki głosili m.in. ks. Bogusław Żurawski oraz ojciec redemptorysta Franciszek Jabczyński. Rocznie rozdawano 10-12 tys. Komunii Św. Chrzty odbywały się w kaplicy. Śluby i pogrzeby początkowo miały miejsce w Nowem, później na miejscu – z cmentarza korzystano w Nowem lub w Lalkowach.Jak zawarte zostało w kronice parafialnej, wielu wiernych wspierało duszpasterza w licznych przedsięwzięciach. Najbardziej zaś wyróżnili się: Edmund Buławski, Klemens Błażek, Antoni Balewski, Bolesław Stępień i Bolesław Chmielecki.

W 1968 roku, w drugi dzień Zielonych Świąt, odbyła się wizytacja biskupia. Dokonał ją ks. biskup Zygfryd Kowalski.
Na zdjęciu ks. Szachnitowski jest razem ze złotymi jubilatami małżeńskimi pp. Wiktorią i Franciszkiem Buławskimi.Dnia 29 czerwca 1972 roku, podczas obchodów jubileuszu 25-lecia kapłaństwa ks. Szachnitowskiego, obecny był w Kamionce ks. biskup Bernard Czapliński oraz liczne rzesze kapłanów i wiernych. Ks. Rektor Szachnitowski cierpiał wtedy na paraliże twarzy i cukrzycę. Ks. biskup Czapliński zaproponował wtedy duszpasterzowi zamianę pracy na parafię Bobrowo. Pożegnalna Msza została odprawiona 18 października 1972 roku. Zmarł w Toruniu jako emeryt w 1984 roku.

ks. Brunon Borta (1972 - 1979)Urodził się w 1929 roku, a święcenia kapłańskie przyjął w Pelplinie w 1955 roku. Do Kamionki przybył 20 października 1972 roku. Wcześniej pracował jako wikariusz w Nowem. Zaistniała wielka potrzeba znalezienia nowego mieszkania dla kapłana. Nadarzyła się okazja kupna budynku, z przylegającą ziemią, w centrum wsi. Zakupiono go 17 grudnia 1972 roku od Ireny Czurłowskiej (w większej części za pieniądze ks. Borty, a w mniejszej złożyli się parafianie).Po dokonaniu kapitalnego remontu zaistniała plebania (służyła księżom, aż do roku 1999 - po jej sprzedaży środki przeznaczono na wyposażenie nowej, przy budującym się kościele).

W 1973 roku do Kamionki przybył biskup Bernard Czapliński. Przeprowadził wizytację i po raz pierwszy w Kamionce udzielił sakramentu bierzmowania. Przystąpiło do niego 160 osób, które ksiądz Borta sumiennie przygotował.

Na zdjęciu przysłanym przez p. Andrzeja Szymańskiego (który spędził okres dziecięcy w Kamionce) z 1976 roku, przedstawiony jest pogrzeb jego dziadka Pawła Ronowskiego z Kamionki.Na poniższym zdjęciu ks. Borta znajduje się wśród dzieci komunijnych w 1976 roku.


W maju 1977 roku, w Kamionce odbyły się pierwsze misje święte. Sercu Jezusowemu powierzono rodziny tej placówki oraz na pamiątkę poświęcono krzyż i umieszczono go na ścianie zewnętrznej kaplicy.
Podczas pogrzebu śp. Franciszka Buławskiego w 1977 roku, obok ks. Borty (z lewej strony) obecny był też ks. Szachnitowski (z tyłu).Dnia 2 kwietnia 1978 roku przybył do kaplicy ks. biskup Zygfryd Kowalski na wizytację. W jej ramach odbyło się bierzmowanie 100 osób.

Dnia 28 czerwca 1979 roku ksiądz Borta, na własną prośbę, został przeniesiony do Bukowca. Parafianie z bólem serca rozstali się z kapłanem, który był oddany całą duszą i gorliwie spełniał swe duszpasterskie obowiązki. Pogrzeb ks. Borty odbył się w Lidzbarku Welskim dnia 24 października 1997 roku. W pogrzebie uczestniczył ks. proboszcz Andrzej Bławat wraz z 12 parafianami z Kamionki.

ks. Antoni Kamiński (1979 - 1983)Urodził się w 1938 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1964 roku. Posługę rektora kaplicy filialnej w Kamionce objął 1 lipca 1979 roku. Zamieszkał w domu po poprzedniku. Nowy duszpasterz przeprowadził remont plebanii. Przemurowano ściany wewnątrz budynku, a dach pokryto nowym eternitem. Prace remontowe trwały długo, gdyż przeprowadzali go miejscowi rzemieślnicy na miarę swych sił i możliwości. Jednak ksiądz Kamiński, po ciężkiej chorobie, zmarł 4 maja 1983 roku w Akademii Medycznej w Gdańsku. Pogrzeb odbył się w rodzinnym mieście duszpasterza - w Starogardzie Gdańskim. Parafianie licznie oddali hołd swojemu kapłanowi. Wielu przedstawicieli rodzin i grup społecznych reprezentowało Kamionkę w dniu pogrzebu. Strażacy z Kamionki nieśli trumnę ze swoim zmarłym duszpasterzem. Na cmentarz kondukt prowadził brat zmarłego ks. Wiktor Kamiński.
Przez dwa miesiące, po śmierci księdza Kamińskiego, obowiązki duszpasterskie pełnił w zastępstwie ksiądz Stanisław Gołąbek z parafii Lalkowy. Odprawiał Msze niedzielne, sporadycznie też w dzień powszedni. Prowadził także katechizację dzieci, szczególną troską otoczył dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej.

ks. Jerzy Pajdak (1983 - 1991)

Dnia 7 czerwca 1983 roku przybył do Kamionki nowy rektor - ksiądz Jerzy Pajdak.Urodził się on 4 stycznia 1943 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1968 roku w Pelplinie. W czasie swej pierwszej Mszy w Kamionce udzielił dzieciom I Komunii Świętej. Za jego czasu dokonano m.in. ponownego malowania kaplicy. Na zdjęciu z 1985 roku ks. Brunon Borta odprawia ceremonie pogrzebowe nad trumną ze śp. Konradem Kaiserem, w asyście księży Jerzego Pajdaka i Marka Wende.W 1988 roku, za sprawą księdza Pajdaka, odbyły się misje święte, które prowadził ojciec misjonarz - franciszkanin. Nauki ogólne i stanowe trwały tydzień. Misje zakończyły się w odpust św. Andrzeja Boboli - patrona tej placówki. W tym samym roku Kamionkę nawiedził obraz Matki Boskiej (kopia obrazu jasnogórskiego). Ksiądz rektor poczynił wiele starań, aby wierni godnie przeżyli to wydarzenie. Zaangażował mieszkańców do wykonania dekoracji przy swoich posesjach i na terenie całej wsi. Pojawiły się transparenty maryjne. Dziatwa szkolna z Kamionki uczęszczała na katechezę do salki, która jednocześnie pełniła funkcję zakrystii w kaplicy. Natomiast dzieci z Rychławy ksiądz Pajdak katechizował w szkole. Szczególną troską otaczane były dzieci I-komunijne. Poznawały prawdy wiary, uczyły się pieśni i uczęszczały na specjalne nauki do kaplicy.W 1990 roku ksiądz Pajdak, w czasie uroczystych Mszy z udziałem dzieci i nauczycieli, poświęcił krzyże do sal lekcyjnych.Ksiądz Pajdak chętnie współpracował z różnymi organizacjami i instytucjami, takimi jak: Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoły Podstawowe w Kamionce i Rychławie. Strażacy pełnili straż przy Grobie Pańskim, prezentowali się w swych mundurach podczas większych uroczystości kościelnych, wielu z nich było ministrantami. W dwudziestą rocznicę święceń kapłańskich i zarazem w piątą rocznicę pobytu w Kamionce, podczas uroczystej Mszy wierni podsumowali pracę księdza Pajdaka:

„...ksiądz rektor potrafi pięknie prowadzić nabożeństwa i nadać im uroczysty ton... dostarczając przy tym głębokich przeżyć wiernym. Posiada talent wybornego słuchu muzycznego i wtóruje swym tenorem podczas śpiewania pieśni..., co bardzo uzupełnia brak organisty... Nauczył parafian wielu pięknych nowych pieśni”.

Dnia 10 grudnia 1991 roku ksiądz Jerzy Pajdak został mianowany proboszczem parafii Złotowo koło Lubawy. Natomiast później, od 2003 roku, pełnił urząd administratora w parafii Mikołajki (dekanat Nowe Miasto Lubawskie, diecezja toruńska). Zmarł 28 września 2013 roku. Mszy Św. pogrzebowej w Mikołajkach przewodniczył ks. biskup Józef Szamocki. Następnie ciało zostało przewiezione na cmentarz w rodzinnej parafii Sampława. W ceremoniach żałobnych brali również udział parafianie z Kamionki ze swoim proboszczem.


Przez miesiąc Msze święte odprawiali księża z dekanatu. Dzieci szkolne brały udział w katechezach prowadzonych przez księży z Nowego lub księdza proboszcza Stanisława Gołąbka z Lalków.

ks. Andrzej Bławat (1992)

Ostatnim Rektorem Ośrodka Duszpasterskiego został mianowany, dnia 15 stycznia 1992 roku, ks. Andrzej Bławat. Otrzymał nominację z rąk ostatniego biskupa ordynariusza diecezji chełmińskiej Mariana Przykuckiego.Pełnił tę posługę rektorską tylko przez 5 miesięcy. Otrzymał bowiem misję założenia parafii i zbudowania kościoła. On też rozpoczyna nowy rozdział w historii wspólnoty wiernych, jako jej pierwszy proboszcz – od 12 maja 1992 roku.

Dodane przez parafia dnia lipiec 19 2008 08:54:48 4426 Czytań · Drukuj
PISANO O NAS
A ksiądz Maradona na gitarze gra...
Budują A-1
Całym sercem dla Boga
CHLEB PODZIELONY - Dożynki Gminno-Parafialne- Kamionka 2011
Dożynki Parafialne w Kamionce
Festyn Rodzinny na Sportowo
Historia jednego boiska
Jerzy Engel gościł u naszych sąsiadów - Mają swoje boisko
Kamionka - historia w pigułce
Kiedy pielgrzymi z Kamionki do Maryi wędrują...
Kościoły w gminie Smętowo i Kościoły Kociewia
Kościół św. Andrzeja Boboli w Kamionce
Ksiądz Maradona
Ks. Maradona - człowiek nietuzinkowy
Ludzie Sportu –wywiad z Maradoną, księdzem Andrzejem Talińskim z Kamionki.
Maradona z Kamionki
Młodzi sportowcy balowali w Smętowie
O Kamionce, muzykowaniu i księdzu, co go Maradona zwą...
Parafialne bieganie na przełaj
Parafia Kamionka. O Proboszczu mówią "ksiądz Maradona"
Parafia św. Mateusza w Nowem. KRONIKA
Parafia w Kamionce – młoda stażem i duchem
Rodzinnie i sportowo zrobiło się w Kamionce
Rozbiegana diecezja
Szkoła w Kamionce - historia i teraźniejszość
Świątynia bez kapłana
W jedności siła!
W niewoli własnej aktywności
W tej parafii lubią sport i muzykę
Woziwoda... czyli o o tym, jak połaczyć naukę z przyjemnością
Zaczęło się od sikawki
Z boku autostrady wszystko gorzej wygląda. Polska dwóch prędkości
Życie duchowe Kamionki
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.