+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
PROBOSZCZOWIE Z KAMIONKI

Ks. proboszcz Grzegorz Nenca (2019 - obecnie)

Urodził się 9 stycznia 1974 r. w Chojnicach.

W roku 1995 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Pracę magisterską napisał o sakramencie bierzmowania na KUL-u w Lublinie.
Po święceniach kapłańskich został wikariuszem parafii katedralnej w Pelplinie. Następnie:
  • parafia św. Jakuba w Tucholi,
  • dalej parafia pw. Trójcy Świętej w Pruszczu Pomorskim,
  • Świekatowo pw. św. Marcina,
  • Tczew pw. św. Józefa,
  • Łupawa pw. MB Częstochowskiej,
  • Gniew św. Mikołaja,
  • Jeżewo pw. Trójcy Przenajświętszej
  • i KAMIONKA.


Ks. proboszcz Tadeusz Galikowski (styczeń 2014 - sierpień 2019)


Urodził się 8 kwietnia 1971 roku w Starogardzie Gdańskim. Pochodzi z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czersku. Wyświęcony na kapłana 11.06.2000 roku w Pelplinie.. Sakrament święceń otrzymał z rąk ks. bpa Jana Bernarda Szlagi. Tuż po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy w parafii św. Józefa w Tczewie, gdzie posługiwał przez 7 lat. W 2007 roku został skierowany do parafii Bazyliki Mniejszej pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach, gdzie posługiwał do 17.01.2014 roku.Dekretem ks. bpa Ryszarda Kasyny został mianowany proboszczem parafii Kamionka i swoją posługę rozpoczął od 18 stycznia 2014 roku.Czytaj więcej o proboszczu ks. T. Galikowskim.
Ks. proboszcz Andrzej Taliński (październik 2002 - styczeń 2014)Od dnia 14 października 2002 roku posługę proboszcza w parafii Kamionka pełnił ks. Andrzej Taliński. Przy obecności ks. dziekana Józefa Talkowskiego z Nowego oraz radnych Stefana Karcza i Ludwika Buklewskiego, ks. Andrzej Darznik i ks. Andrzej Taliński podpisali dokumenty z przekazania urzędowego parafii.

Czytaj więcej o ks. proboszczu Andrzeju Talińskim.


Ks. Andrzej Darznik – administrator parafii (2000 – 2002)

Dnia 7 kwietnia 2000 roku, administratorem parafii został mianowany ks. Andrzej Darznik – pallotyn. Urodził się 26 października 1954 roku w Wejherowie. Do Księży Pallotynów wstąpił w grudniu 1974 roku, rozpoczynając nowicjat w Ząbkowicach Śląskich. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 maja 1981 roku w Ołtarzewie, z rąk kardynała Franciszka Macharskiego. Pracował jako wikariusz w różnych miejscowościach: Szczecinie, Kisielicach, Poznaniu. Od sierpnia 1988 roku, przez 4 lata, pracował w sekretariacie misyjnym w Ząbkach, a następnie powrócił do pracy duszpasterskiej w parafiach. Pracował jako wikariusz w Chełmnie, w 1993 roku został proboszczem w Łęgowie. Po rezygnacji z funkcji proboszcza w 1994 roku skierowany dostał do pracy w Łodzi. Dalej swoją posługę kapłańską wypełniał w diecezjach elbląskiej (m.in. w Kwidzynie, na Warmii), a później w diecezji pelplińskiej (jako wikariusz w Gniewie i Bytowie, a później jako administrator w Kamionce).

Czytaj więcej o ks. Andrzeju Darzniku.

Ks. proboszcz Grzegorz Flisikowski (1998-2000)

Na mocy dekretu biskupa diecezjalnego, z dnia 31 sierpnia 1998 roku, następnym proboszczem w Kamionce został mianowany ks. Grzegorz Flisikowski. Przyszedł do parafii jako kapłan z 10-letnim stażem pracy duszpasterskiej. Pochodzi z Kartuz. Ksiądz proboszcz katechizował dzieci z klas II w szkołach w Kamionce i Rychławie, przygotowując je do przyjęcia I-szej Komunii Św. Kontynuował też działania budowlane swojego poprzednika. W lutym dokonano zapisu notarialnego sprzedaży starej plebanii w korzystnej cenie (za kwotę 50 tys. zł.). Za pozyskane środki wyposażona została nowa plebania oraz kostnica. Dzięki życzliwości nabywców starej plebanii (rodzin Muszyńskich i Prażmowskich) ks. proboszcz mógł tam jeszcze mieszkać do wykończenia prac w nowej plebanii (a więc jeszcze do października tego roku). W dniach 12-16 maja 1999 roku odbyły się w parafii Misje Św. – prowadził je ks. Jan Flisikowski (brat ks. proboszcza). Wszystkie stany i pokolenia parafialne zostały zaproszone do przeżywania ważnych działań religijnych.
Dnia 23 maja odbyła się uroczystość I-szej Komunii dzieci z klas II.W Dzień Matki, 26 maja, wystąpił w kościele kociewski zespół folklorystyczny „Rychławiaki”, pod kierownictwem p. Gertrudy Woźnickiej.Dnia 6 czerwca 1999 roku cała diecezja pelplińska przeżywała radosne wydarzenie. Tego dnia przybył do Pelplina papież Jan Paweł II. Również parafianie z Kamionki, na czele ze swoim ks. proboszczem, wybrali się wczesnym rankiem pociągiem, aby wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu i wszyscy wrócili ze spotkania bardzo ubogaceni ze spotkania ze Świadkiem Wiary. W sierpniu przybyli znowu na gościnę do Kamionki uczestnicy Pieszej Pielgrzymki do Częstochowy z grupy tczewskiej. W I-szą rocznicę śmierci ks. Bławata, ks. proboszcz zaprosił na Mszę Św. wszystkich kapłanów z dekanatu nowskiego. Liturgii przewodniczył ks. dziekan Józef Talkowski. Dnia 13 października przybył do parafii biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga. Udzielił on sakramentu bierzmowania grupie młodzieży oraz poświęcił kaplicę cmentarną i cmentarz, a także nową plebanię (w której jako pierwszy zamieszkał ks. Flisikowski). W dniach od 2 do 6 kwietnia 2000 roku odbywały się w parafii rekolekcje wielkopostne, które przeprowadził o. Benedykt z zakonu Karmelitów Bosych Krakowa. Niespodziewanie dla parafian były to też ostatnie dni pracy w Kamionce ks. proboszcza Grzegorza Flisikowskiego. Dnia 6 kwietnia ks. proboszcz poinformował, że na mocy dekretu biskupa diecezjalnego, od jutra przechodzi do innej parafii, a jutro też przybędzie nowy kapłan do parafii. Odszedł więc ks. Grzegorz do pracy w parafii Brzeźno Szlacheckie (tu pełnił posługę do 2003 roku, a obecnie w parafii Liniewo k. Kościerzyny).


Ks. proboszcz Andrzej Bławat (1992-1998)Dnia 15 stycznia 1992 roku duszpasterzem i administratorem kaplicy filialnej w Kamionce, na mocy dekretu biskupa diecezjalnego Mariana Przykuckiego, został ksiądz Andrzej Bławat.Z nadejściem nowego kapłana, nastąpiło w parafii wiele zmian. Zaczęło się od kapitalnego remontu plebanii. „...Ksiądz Andrzej zaraz upiększył nabożeństwa poprzez wyszukanie dorosłych i dzieci grających, śpiewających i włączył ich do uczestnictwa we Mszach Świętych. Przydzielał czytania lekcji dzieciom, nauczycielom i rodzicom. Ożywił ludzi i znacząco poprawił uczestnictwo wiernych we Mszach. Dokładał też wszelkich starań nad podniesieniem jakości katechizacji dzieci w szkole w Kamionce i Rychławie” (jak napisano w kronice parafialnej).Czytaj więcej ks. proboszczu Andrzeju Bławacie.

Źródła:
- Akta Parafialne w Nowem.
- Akta Parafialne w Kamionce.
- "Dziennik Kociewski” (z „Dziennika Bałtyckiego”), 18 wrzesień 1998.
- Karcz Anna „Duszpasterstwo w parafii pw. św. Mateusza Ewangelisty i Apostoła w Nowem w latach 1945 – 2004” (praca magisterska, UKSW Warszawa 2007).
- Kronika parafii Kamionka (prowadzona od 1958 roku - natomiast od 1979 roku pisana przez Janinę Kurek, a od 1998 roku przez Mirosławę Weiss).
- Ks. Mross Henryk „Parafia św. Mateusza w Nowem. Zarys monograficzny”. Pelplin 1962.


Dodane przez parafia dnia lipiec 19 2008 08:55:04 14928 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.