ODPUST 2021

Odpust ku czci św. Andrzeja Boboli

Odpust ku czci św. Andrzeja Boboli - patrona naszej Parafii zgromadził wiernych na Mszy Świętej o godzinie 17:00 w sobotę 16 maja. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Jerzy Dampc.

Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Kochał człowieka, ale na pierwszym miejscu zawsze stawiał Boga. Ewangelizował nie tylko słowami, ale przede wszystkim swoim życiem. Jego postawa i działalność budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

30 października 1853 r. Andrzej Bobola został włączony do grona Błogosławionych , a 17 kwietnia 1938 r. kanonizowany.
W roku 2002 św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Polski.

Niech św. Andrzej Bobola pomaga nam być dobrymi ludźmi, w zwykłym codziennym, szczerym postępowaniu.

Św. Andrzeju Bobolo, patronie naszej Parafii i naszej Ojczyzny - módl się za nami.

Dodane przez parafia dnia May 21 2021 18:06:46 508 Czytań · Drukuj