GŁODOWO

Głodowo – niemieckie nazwy: Espenhohe, Glodowo, Glodau.

W 1664 roku Głodowo było kolonia królewską. Później wieś ta stanowiła własność cystersów z Pelplina. Pod względem kościelnym, od 1703 roku, należało do parafii Nowe. Odległość do kościoła nowskiego była najbardziej odległa spośród wszystkich miejscowości należacych do parafii (14 km). Dlatego dawniej niektórzy uczęszczali na Msze Św. do Płochocina (8 km), a obecnie do Kamionki (6 km).

W Głodowie znajdował się cmentarz ewangelicki.
Kaplica w Głodowie - została zbudowana w 1946 roku dzięki ofiarności mieszkańców

W roku 1867 w Głodowie mieszkało 7 osób, w 1904 roku – 227 osób. W 1928 roku liczba mieszkańców Głodowa (razem z Osinami) wynosiła 265 osób.
Według kartotek parafialnych z ostatnich kilku lat (na bieżąco uaktualnianych co roku podczas wizyt kolędowych) niektóre dane tak się kształtowały:
- Liczba rodzin w miejscowości: 2003 rok (12), 2004 (13), 2005 (14), 2006 (14), 2007 (14), 2008 (13), 2009 (13)
- Liczba osób w miejscowości: 2003 rok (42), 2004 (44), 2005 (49), 2006 (50), 2007 (49), 2008 (43), 2009 (45)

Głodowo leży nad jeziorem Radodzierz (niemiecka nazwa Radsee) – jest ono największe w powiecie świeckim. Powierzchnia wynosi 242 ha, maksymalna głębokość 7 m, stanowi dorzecze rzeki Mątawy. Niegdyś powierzchnia była większa, lecz zmniejszyła się na skutek przekopania kanału łączącego jezioro z rzeką Mątawą. Część jeziora zarosła torfem. Obniżyła się też znacznie głębokość. Jezioro ma kształt zbliżony do okręgu, o średnicy ok. 2100 m, a w jego północno – wschodniej części znajduje się, wydłużająca je, 500-metrowa zatoka. Płaski, gęsto zalesiony, brzeg sprzyja odpoczynkowi. Podobnie jak inne jeziora w ciągu, ma ono charakter polodowcowy. Część jeziora i jego okolicy położona jest na obszarze Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Na jego północno – zachodnich krańcach, w rejonie wsi Zabijak, wydobywano niegdyś bursztyn. W Głodowie istniał kiedyś zakładowy Ośrodek Wypoczynkowy „GRAFIKI” (firmy z Grudziądza). Obecnie domki letniskowe po tym ośrodku zostały wykupione przez prywatnych właścicieli. Na tarasie przed jednym z domków księża proboszczowie z Kamionki odprawiają w lipcu i sierpniu niedzielne Msze Św. dla mieszkańców i wczasowiczów (w sobotni wieczór lub niedzielne popołudnie). Budowane są także murowane domy wczasowe – to miejsce do odpoczynku, w pięknej scenerii przyrodniczej, wybierają często mieszkańcy Grudziądza i Nowego.
Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Osiny. Na wschód od miejscowości znajduje się leśny rezerwat "Kuźnica" nad jeziorem Rumacz.

Dodane przez parafia dnia July 22 2008 11:25:25 4459 Czytań · Drukuj