+ Parafia pw. sw. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kosciol
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Sluzba liturgiczna
Wspolpracownicy parafialni
Zycie Sakramentalne
Zywy Roaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowosci
Ochotnicza Straz Pozarna
Szkoly
PISANO O NAS
Archwium prasowe
Schola PROMYKI - AMICITIA
Schola PROMYKI - AMICITIA
Po przybyciu do Kamionki ks. proboszcza Andrzeja Bławata (w 1992 roku) ożywiła się wszechstronnie działalność duszpasterska w środowisku. Również w dziedzinie muzycznej coraz więcej osób potrafiło rozwijać swoje talenty, śpiewając na chwałę Bożą i pobudzając wiernych do pięknego śpiewu. Pierwszą grupą muzyczną opiekowała się p. Maria Koniarska ze szkoły w Rychławie. Na zdjęciu przedstawione zostały te dziewczęta, śpiewające podczas uroczystości pogrzebowych ks. Bławata.
Natomiast historia scholi „PROMYKI” rozpoczęła się w 1997 roku. Inicjatorem był również ks. proboszcz Andrzej Bławat. Od samego początku opiekunką była Joanna Bieńkowska, która także pełniła posługę organistki w kościele parafialnym. Próby odbywały się początkowo w Szkole Podstawowej w Kamionce, gdyż jeszcze budowana plebania nie była wykończona i nie było miejsca na spotkania. Na początku działalności zespół miał skład mieszany. Uczestnikami były dziewczęta oraz chłopcy, w wieku 9 – 11 lat. Do scholi należeli wtedy: K. Kamrowska, M. Witkowska, A. Rozenek, I. Janicka, K. Brzeska, I. Kaproń, A. Ryś, T. Flisek, A. Lewandowska, K. Zieliński, W. Drost, E. Mierzejewska, B. Kowalska.
Schola często uczestniczyła w różnych Przeglądach Piosenki Religijnej o zasięgu diecezjalnym, przywożąc wiele wyróżnień za piękne występy. Dnia 3 października 1998 roku „PROMYKI” brały udział w Przeglądzie Scholi Liturgicznych i Chórów Dziecięcych – przywiozły stamtąd dyplom, nagrodę książkową i inne upominki. Czasopismo diecezjalne „Pielgrzym” pisało o tym wydarzeniu.
Kolejny raz schola była w Pelplinie w 1999 roku. Z Przeglądu Scholi Liturgicznych i Chórów Dziecięcych przywiezione znowu zostały nagrody: dyplom, nagroda książkowa i inne upominki. W styczniu 2001 roku schola „PROMYKI”, na zaproszenie Centrum Kultury „ZAMEK” w Nowem, umilała czas biednym dzieciom, zaproszonym do udziału w zabawie karnawałowej. W scholi występowały wtedy (od lewej): Beata Kowalska, Marta Witkowska, Justyna Kopicka, Malwina Szucka, Agnieszka Rozenek, Aleksandra Batorska, Julia Małkowska, Katarzyna Brzeska, Weronika Drost, Agnieszka Ryś oraz opiekunka Joanna Bieńkowska.
Schola angażowała się też w różne działania parafialne. Dziewczęta śpiewały podczas liturgii Mszy Św. i różnych nabożeństw, czytały fragmenty Pisma Św. i śpiewały psalmy, uświetniały także inne uroczystości parafialne. Na zdjęciu przy żłóbku dziewczęta znajdują się razem z ks. Andrzejem Darznikiem (ówczesnym administratorem parafii Kamionka). Do grupy dołączyły też Daria Grochowska i Ewelina Jabłońska.
Dnia 21 kwietnia 2001 roku, schola otrzymała wyróżnienie podczas „VI Festiwalu Piosenki Religijnej” w Kartuzach. Występ bardzo spodobał się jurorom. Pisano też o Festiwalu w pelplińskim „Pielgrzymie”.
Parafia Opatrzności Bożej w Tucholi – Rudzkim Moście zorganizowała, w dniach 7 – 8 lipca 2001 roku, VI Festiwal Piosenki Religijnej w amfiteatrze leśnym. Schola z Kamionki bardzo się ucieszyła, gdy komisja ogłosiła, że przyznane zostało „PROMYKOM” wyróżnienie i zaproszono do występu w koncercie galowym. Poprowadził go znany prezenter telewizyjny Tadeusz Zwiefka (późniejszy eurodeputowany). Grand Prix Festiwalu otrzymał wtedy zespół „Cantate Deo” ze Skarszew, który występował w późniejszych latach także w Kamionce. Festiwalowy wieczór zakończył się koncertem znanego zespołu „Tercet Egzotyczny”.
Wyniki tego Festiwalu szeroko były opisywane w lokalnej gazecie „Tygodnik Tucholski”.
Przy wielości działań festiwalowych, nie zabrakło jednak czasu na poznawanie ciekawych miejsc, m.in. odwiedzenia w Rudzkim Moście miejsca pomordowanych Polaków podczas II wojny światowej, gdzie obecnie znajduje się pomnik im poświęcony.
Dnia 20 października 2001 roku Joanna Bieńkowska odebrała dyplom ukończenia 4-letniego Studium Organistowskiego w Pelplinie z rąk biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi.
Dzięki ofiarności ks. Andrzeja Darznika, schola mogła ciekawie spędzić ferie zimowe w 2002 roku, w Zdunowicach na Kaszubach. Przygotowanych zostało wiele atrakcji kulturalno – krajoznawczych.
Kolejna wizyta w Tucholi miała miejsce podczas VII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej, w dniach 13 – 14 lipca 2002 roku. Do wzięcia udziału zgłosiły się 53 zespoły z całej Polski, a zakwalifikowano tylko 33. Do scholi dołączyła najmłodsza z dziewcząt Kasia Zielińska. Schola „PROMYKI” wróciła z tego festiwalu z pamiątkowym dyplomem.
W październiku 2002 roku proboszczem parafii Kamionka został mianowany ks. Andrzej Taliński, który życzliwie wspierał działalność scholi parafialnej (organizując też inne grupy muzyczne). W dniach 12 i 13 lipca 2003 roku, schola „PROMYKI” po raz kolejny wzięła udział w Festiwalu w Tucholi. Do grupy dołączyła następna uczestniczka Karolina Surma.
Po zmaganiach muzycznych podczas Festiwalu był też czas na odpoczynek w plenerze, nad akweduktem w Fojutowie .
Dnia 13 grudnia 2003 roku odbył się w Wejherowie, w rodzinnym mieście, pogrzeb śp. Ks. Andrzeja Darznika (po odejściu z Kamionki wrócił do Zgromadzenia Pallotynów i później pracował w szpitalu w Szczecinie, gdzie nagle zmarł na serce). W licznej grupie wdzięcznych parafian z Kamionki były też dziewczęta ze scholi.
W czerwcu 2004, na stadionie sportowym w Nowem, odbył się Dekanalny Festyn CARITAS. Organizatorem był ks. proboszcz Andrzej Taliński – dekanalny duszpasterz CARITAS. W części sportowej m.in. drużyna księży pokonała w piłkę nożną nauczycieli. W części artystycznej, wśród różnych grup, zaprezentowała się również schola z parafii Kamionka – pod nową nazwą „AMICITIA”, co oznacza Przyjaźń. W składzie scholi znalazła się także Joanna Surma. Grupa zaprezentowała różne piosenki biesiadne i turystyczne. Na zdjęciu schola ze swoim ks. proboszczem (w stroju sportowym).
W lipcu 2004 roku, schola wzięła udział w Przeglądzie Chórów Kościelnych w Serocku. Napisało o tym diecezjalne czasopismo „Pielgrzym”.
Wielki sukces odniosła schola podczas X Kartuskiego Festiwalu Muzyki Religijnej, który odbył się 23 kwietnia 2005 roku. W kategorii scholi grupa zajęła pierwsze miejsca, wygrywając z wieloma zespołami z większych parafii i miejscowości. Dziewczęta zaprezentowały się w nowych strojach.
Lokalne czasopismo „Gazeta Kartuska” też opisywało to wydarzenie.
Nadszedł najsmutniejszy dzień w historii scholi. W wypadku samochodowym, dnia 24 lipca 2005 roku, zginęła tragicznie opiekunka scholi Joanna Bieńkowska. Przez 8 lat wiele swojego serca i zdolności włożyła w szlifowanie talentów muzycznych swoich młodszych podopiecznych. Wiele sukcesów grupy muzycznej świadczy o potężnej pracy, jaką włożyła. Podczas pogrzebu, dnia 28 lipca, schola wyśpiewała swojej opiekunce Asi, z głębi swoich młodych serc, kilka jej ulubionych utworów.
Słowo pożegnalne, na łamach lokalnej gazety „Głos Nowego”, wyraził też ks. proboszcz Andrzej Taliński.
Śmierć opiekunki osłabiła trochę rytm działań muzycznych dziewcząt ze scholi. Weszły też one w dojrzalszy wiek, gdy skupić się musiały bardziej na przygotowaniach do zdawania egzaminów maturalnych i wyborze dalszej życiowej drogi. W tym czasie scholę wsparła swoim śpiewem Marzena Partyka. Dziewczęta jeszcze zebrały się, aby uczestniczyć, w ostatnie niedziele lipca w 2006 i 2007 roku, w Przeglądzie Piosenki Religijnej im. Joanny Bieńkowskiej, który został zorganizowany w kościele w Kamionce.
Źródła: - Kronika scholi „PROMYKI” – „AMICITIA” - „Pielgrzym” 1998 - „Pielgrzym” 2001 - „Tygodnik Tucholski” 2001 - „Pielgrzym” 2004 - „Gazeta Kartuska” 2005 - „Głos Nowego” 2005

Dodane przez parafia_ dnia February 15 2008 11:12:54 7799 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.