OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2008-08-31

Wczoraj przeżywaliśmy nasze parafialne dożynki. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tej uroczystości. Dziękuję za uświetnienie Mszy Świętej osobom, które zrobiły i przyniosły do ołtarza wieńce oraz chleb dożynkowy, a także chórowi parafialnemu. W radosnej części uroczystości, na placu przykościelnym, mogliśmy wysłuchać i obejrzeć występy: grup folklorystycznych z Białorusi „RANDE VOU” oraz „POLISANOCZKA”, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Lalków, zespołów tanecznych RYCHŁAWIAKI, KAMYCZEK ze szkoły w Kamionce oraz młodzieżowego RESPEKT, zespołów muzycznych „Centenum” oraz „Florenter” z naszej parafii, a także młodzieżowego zespołu ze Smętowa. Do tańca przygrywał radośnie zespół TRIMENS ze Skarszew. W części sportowej, po zaciętej rywalizacji, w siatkówkę panny pokonały mężatki, a panowie z Kamionki pokonali drużynę z Rychławy. Dziękuję paniom z Caritasu i z chóru, członkom grup młodzieżowych i Parafialnego Klubu oraz Stowarzyszeniu Św. Brata Alberta ze Smętowa , a także wielu prywatnym osobom za pomoc w organizacji całej imprezy.

Dziękuję za ofiary dzisiaj złożone podczas kolekty. W ten sposób mamy okazję wesprzeć dzieci i młodzież z Białorusi, które wczoraj pięknie wystąpiły podczas naszych dożynek. Nasi goście otrzymają zakupione dla nich artykuły szkolne, przydatne w nowym roku szkolnym.

W miesiącu wrześniu łączymy się z papieżem w modlitwie: „aby każda rodzina chrześcijańska, dochowując wierności sakramentowi małżeństwa, pielęgnowała wartości miłości i wspólnoty, jako mała wspólnota ewangelizacyjna, otwarta i wrażliwa na materialne i duchowe potrzeby braci”. W tej intencji modlić się będą m.in. członkinie Żywego Różańca w przyszłą niedzielę, o godz. 10.00. Członkinie Żywego Różańca będą miały swoje spotkanie rejonowe w Tczewie, 13 września – szczegóły wyjazdu uzgodnimy na spotkaniu za tydzień, o godz. 10.00.

1 września mija 69 rocznica wybuchu II wojny światowej. Chciejmy pamiętać w swoich modlitwach o ofiarach tej wojny. Oni oddali swoje życie po to, aby dla nas wywalczyć wolność. Nie zmarnujmy ich ofiar i poświęcenia. Starajmy się prezentować odpowiedzialną postawę, rzetelnie wykonując wszelkie swoje obowiązki, troszcząc się o los swojej rodziny, naszego środowiska i całej ojczyzny.

W poniedziałek przeżywać będziemy w liturgii wspomnienie błog. Bronisławy, a w środę wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego (papieża i doktora Kościoła).

Chorych odwiedzę z posługą sakramentalną w piątek, od godz. 10.00.

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego, w intencji dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i rodziców zostanie odprawiona Msza Święta w poniedziałek, o godz. 17.00. Wcześniej, od godz. 16.00, będzie okazja do spowiedzi świętej. Dzieci z klas III, które w tym roku przyjęły I-szą Komunię Św., zapraszam do spowiedzi w I-szy piątek miesiąca, o godz. 16.00 i przy konfesjonale otrzymają specjalne obrazki, na których będą co miesiąc zbierać stosowne podpisy przy konfesjonale.
W przyszłą niedzielę, podczas Mszy Św. o godz. 10.30, nastąpi poświęcenie tornistrów dzieci z klas I.

Inauguracja roku szkolnego w szkołach podstawowych w Kamionce i w Rychławie odbędzie się w poniedziałek, o godz. 9.00. Na plakacie w kruchcie kościoła umieszczono informacje, o której odbywać się będzie dowóz młodzieży do gimnazjum w Nowem.

Szkoły w Kamionce i w Rychławie otrzymają w tym tygodniu paczki z artykułami szkolnymi. Na ten cel odbywały się zbiórki przed kościołem w lipcu i sierpniu oraz przeznaczony zostanie dochód z zorganizowanych dożynek. Już od następnej niedzieli, w każdą I-szą niedzielę miesiąca, członkinie Caritasu będą zbierać ofiary do skarbonek na rzecz dożywiania dzieci w szkołach.

Związek małżeński pragną zawrzeć: Adam Baczyński, kawaler, zamieszkały Nowe, ul. Rynek 23/2 oraz Wiesława Barbara Gackowska, panna, zamieszkała Milewo 12/1. Jest to ich zapowiedź druga.

Kończy się miesiąc sierpień, jeśli uczyniliśmy dobre postanowienia wytrwałości w abstynencji od alkoholu, to postarajmy się dalej to kontynuować dla dobra swojego, swojej rodziny i ojczyzny. Pamiętajmy, że są specjaliści, którzy chętnie pomogą osobom i rodzinom, gdzie jest problem alkoholowy.

W dniach 6 i 7 września organizowana jest, po raz szósty z naszej parafii, piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza w Piasecznie. W tym roku przypada 40. rocznica koronacji tego obrazu przez ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II. W obie strony pielgrzymka przejdzie 44 km (m.in. przez Lalkowy, Smętowo i Wielkie Wyręby, a nocleg będzie w Piasecznie). Do udziału zapraszam młodzież oraz dorosłych, którym stan zdrowia pozwala na przejście takiej trasy. Wymarsz nastąpi w sobotę, o godz. 8.00, a powrót w niedzielę, ok. godz. 19.30. Zachęcam do licznej obecności wszystkich parafian na pożegnaniu i przywitaniu naszych pielgrzymów, bo w swoich intencjach pielgrzymi będą pamiętać również o całej parafii. Spotkanie organizacyjne odbędzie się dzisiaj, po Mszy Świętej o godz. 10.30. Zapraszam też serdecznie wszystkich parafian w sobotę do Piaseczna, na Apel Jasnogórski, o godz. 21.00 – poprowadzą go nasze zespoły muzyczne idące w pielgrzymce oraz nasz chór parafialny.

godz. 17.00 – w intencji dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i rodziców, z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego

godz. 17.00 – za zm. Janinę i Mariana Kowalczyk, w rocznicę śmierci Janiny

godz. 17.00 – dziękczynna, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla pp. Doroty i Wiesława, z okazji 25 rocznicy ślubu

godz. 17.00 – za zm. Zygmunta Dereszkiewicza i rodziców z obojga stron