OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – 2008.09.07

Dzisiaj, panie z Caritasu zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na rzecz dożywiania dzieci. Szkoły w Kamionce i Rychławie otrzymają też zakupione przez Caritas artykuły szkolne za kwotę 400 złotych.

W poniedziałek przeżywać będziemy w liturgii Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w sobotę wspomnienie św. Jana Chryzostoma (biskupa i Doktora Kościoła), w przyszłą niedzielę Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kolekta w przyszłą niedzielę będzie przeznaczona na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

Dzisiaj, podczas Mszy Św. o godz. 10.30, nastąpi poświęcenie tornistrów dzieci z klas I.

Członkinie Żywego Różańca będą mają swoje spotkanie rejonowe w Tczewie (parafia NMP Matki Kościoła – 13 września, godz. 11.00).

W przyszłą niedzielę, po Mszy Św. o godz. 10.30, odbędzie się spotkanie młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Młodzież wchodzi w trzeci rok przygotowań, a dokona się ono w maju przyszłego roku. Po Mszach Św. dzisiaj młodzież proszona jest o zgłoszenie się do biura parafialnego.

Związek małżeński pragną zawrzeć: Zbigniew Rocławski, kawaler, zamieszkały Rychława oraz Magdalena Fergon, panna, zamieszkała Kierwałd 44 (parafia Barłożno). Jest to ich zapowiedź pierwsza. Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach małżeńskich, ma obowiązek w sumieniu poinformować o nich ks. proboszcza.

To dobrze, że słyszymy, iż kolejne osoby pragną zawrzeć kościelny związek małżeński. W okres brania ślubów wchodzą liczne roczniki wyżu demograficznego z lat 80-tych. Szkoda jednak, że też pojawiają się pary młodych ludzi, które postępują bardzo niedojrzale: biorą tylko ślub cywilny lub żyją w związku bez jakiegokolwiek ślubu. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego takie pary żyjące na stałe pod jednym dachem, korzystające z przywilejów małżeńskich i dające zgorszenie (a nie są związkiem sakramentalnym) podlegają pod ciężką karę ekskomuniki i mają zakaz przystępowania do sakramentów spowiedzi i Komunii Św. Mają prawo chodzić do kościoła, troszczyć się o godne wychowanie swoich dzieci, ale gubią z własnej woli wielki skarb człowieka wierzącego, czyli możliwość przystępowania do sakramentów. Dzieci z tych związków mają prawo do uporządkowanego życia rodziców. W przypadku obojętności religijnej rodziców i braku gwarancji, że dziecko będzie po katolicku wychowane, kapłan nie ma obowiązku udzielić dziecku sakramentu chrztu. Niektóre młode pary poruszają sprawę braku środków na zorganizowanie ślubu – to informuję, że w Kamionce już sporo par otrzymało ślub za darmo, jeśli to byłaby jedyna przeszkoda - ale okazuje się, że młodzi marzą o wystawnym weselu dla rodziny, często z alkoholem i wolą latami zbierać na to środki, niż mieć życie uporządkowane przed Bogiem. Liczę więc na odpowiedzialną postawę przy zakładaniu rodziny przez ludzi młodych i ich rodziców. Nie wolno bawić się w tworzenie poważnych rzeczywistości, które stanowią małżeństwo i rodzina! Niektórzy młodzi asekurują się, że jak coś nie wyjdzie w pożyciu, to łatwiej się rozstaną po ślubie cywilnym, a zasadą powinno być, że kto jest jeszcze niedojrzały, to nie próbuje działań małżeńskich, bo najbardziej skrzywdzone są później dzieci poczęte z takich związków. Szkoda, że również na wsi takie złe zjawiska szybko się rozprzestrzeniają!

W niedzielę, 14 września, rozpoczyna się w domu parafialnym w Nowem kolejny kurs przedmałżeński. Zobowiązane są do udziału w nim osoby, które w tym lub przyszłym roku pragną zawrzeć związek małżeński.

Po przerwie wakacyjnej zapraszam dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z propozycji działania w różnych grupach, istniejących przy naszej parafii – a oferta jest szeroka. Warto, aby jak najwięcej osób potrafiło twórczo organizować sobie czas i włączać się w różne pozytywne działania. Chłopców i mężczyzn zapraszam do udziału w treningach naszego Parafialnego Klubu Sportowego „BONUM” w piłkę nożną w środy, o godz. 17.45, a dziewczęta i panie w siatkówkę, we wtorki o godz. 17.45. Uczniowski Klub Sportowy „GAUDIUM”, ze szkoły podstawowej w Kamionce, serdecznie zaprasza młodzież i panie do szkoły na zajęcia aerobiku w środę o godz.17:45 i zajęcia młodzieżowej grupy tanecznej RESPEKT, o godz. 18:45. Dziewczęta ze szkół podstawowych i starsze (występujące m.in. w niebieskich albach przy ołtarzu) zapraszam na spotkania służby liturgicznej w czwartek, o godz. 17.00. Chłopców ze szkół podstawowych zachęcam do zapisywania się do wspólnoty ministrantów. Ponadto działają jeszcze w naszej parafii młodzieżowe grupy muzyczne: zespół FLORENTER oraz zespół CENTENUM. Dorosłych zapraszam do śpiewu w naszym parafialnym chórze (a próby mają w każdy poniedziałek, o godz. 17.45), a także do włączenia się w działalność dobroczynną Caritasu.

Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma diecezjalnego „Pielgrzym” w cenie 2 zł., a także kolorowe kalendarze ścienne na przyszły rok przedstawiające obrazy Matki Bożej z różnych sanktuariów oraz ze zdjęciami papieża Jana Pawła II w cenie 3 zł. – należności proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

godz. 17.00 – dziękczynna, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, z okazji
13 rocznicy małżeństwa

godz. 17.00 – o błogosławieństwo Boże dla Piotra, z okazji 18 urodzin

godz. 17.00 – dziękczynna, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże, z okazji 4 rocznicy małżeństwa pp. Ewy i Macieja Czarnojan