BIBLIOTEKA
W gminie Nowe pierwsza księga inwentarzowa została założona w Bibliotece Gromadzkiej w Bochlinie, dnia 16 sierpnia 1955 roku. Księgozbiór liczył wówczas 1254 woluminów. W lutym 1958 roku cały księgozbiór został przewieziony z Bochlina do Rychławy – tak powstała Gromadzka Biblioteka Publiczna w Rychławie.
Od 1958 do 1960 roku pracowała w bibliotece p. Maria Olszewska. Od 1960 do 1978 roku pracowała p. Chlebek. Od 14 sierpnia 1978 roku objęła funkcję bibliotekarki p. Eryka Nelec, która pracuje do dnia dzisiejszego. Biblioteka w Rychławie jest filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Nowe nad Wisłą. Aktualnie biblioteka rychławska mieści się w lokalu Wiejskiego Domu Kultury. Wcześniej ta biblioteka miała również swoje filialne punkty biblioteczne w miejscowościach: Milewo, Milewko, Gajewo. Księgozbiór biblioteki liczy 12045 woluminów. Z biblioteki korzysta młodzież szkolna, jak i mieszkańcy okolicznych wsi. Biblioteka posiada w swoim księgozbiorze encyklopedie, słowniki, literaturę zagraniczną i polską, bajki dla najmłodszych i literaturę dla młodzieży oraz wiele innych ciekawych pozycji.
Również punkty biblioteczne znajdują się w szkołach w Rychławie i Kamionce. Zasadniczo, z umieszczonych w nich pozycjach, korzystają uczniowie tych szkół. W szkole w Kamionce zadania bibliotekarki wypełnia p. Jolanta Kaszubowska, a w szkole w Rychławie p. Anna Karcz i p. Krystyna Klufczyńska.

Dodane przez parafia dnia October 12 2008 21:04:26 1901 Czytań · Drukuj