+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2008 W PARAFII KAMIONKA
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2008 W PARAFII KAMIONKA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2009/


Przełom roku skłania do uczynienia różnych podsumowań. Z pewnością, takie działania przyczyniają się do rzeczywistej oceny dotychczasowej działalności i podjęcia pozytywnych działań w przyszłości. Warto bowiem zwrócić uwagę na jakość swoich działań, dostrzec jakieś uchybienia, zauważyć pozytywne zjawiska godne pomnożenia. Swoisty bilans powinien być dokonany przez osoby prywatne, rodziny, czy też inne wspólnoty. A parafia jest jedną z takich wspólnot.

Parafia nasza jest aktywną wspólnotą. Istnieje bowiem wiele możliwości, wiele ofert, aby ludzie mogli pogłębić swoją wiarę, ubogacić przeżywaniem liturgii, rozwijać swoje różnorakie talenty i pokazać też swoją wrażliwość na potrzeby bliźnich. Są różne grupy zorganizowane, odbywa się też wiele ciekawych przedsięwzięć. Znaczna grupa osób należy do wspólnot aktywnie udzielających się w życiu parafialnym: rada parafialna (ekonomiczna i duszpasterska), ministranci, dziewczęca służba liturgiczna, chór parafialny, zespół młodzieżowy „Centenum”, zespół młodzieżowy „Florenter”, Żywy Różaniec, Caritas, Szkolne Koło Caritas w Rychławie, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „BONUM”, Poradnictwo Rodzinne.

Dzięki zaangażowaniu członków parafialnej rady ekonomicznej, którzy 3 razy w minionym roku przeprowadzili zbiórki na cele gospodarcze oraz wielkiej ofiarności parafian i mieszkańców sąsiednich miejscowości, zebrano pokaźną kwotę 19841 zł.
Ta kwota pomogła częściowo (w opłacie głównie za materiały) w realizacji najważniejszej inwestycji w minionym roku, tzn. w położeniu kostki polbrukowej od drzwi kościoła do kostnicy (cały koszt inwestycji wynosi jednak 31500 zł. – pozostała kwota, szczególnie za „robociznę”, zostanie spłacona z 2 zbiórek parafialnych w roku 2009). Ponadto w minionym roku zostało dorobionych 6 dużych ławek z tyłu kościoła, położone zostały płytki marmurowe w na podłodze w kostnicy, odnowiony został artystycznie obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkim ofiarodawcom, za wszelkie wsparcie materialne i za pomoc w realizacji tych przedsięwzięć, należy się WIELKA WDZIĘCZNOŚĆ! Ze smutkiem parafianie przyjęli wieść o śmierci zasłużonego radnego parafialnego śp. Stefana Karcza, który wykonał wiele elementów drewnianych w kościele oraz w plebanii i na bieżąco wspierał społecznie kapłanów w działalności gospodarczej w parafii. Rada parafialna ustaliła, iż w roku 2009 ponownie zostaną przeprowadzone 3 zbiórki na cele gospodarcze (zbiórki z lutego i kwietnia zostaną przeznaczone na spłatę długu za położenie polbruku dla firmy z Nowego, natomiast zbiórka z czerwca zostanie przeznaczona na zakup nowych organów – te obecne zostały zakupione 4 lata temu za kwotę tylko 400 zł. z Komisu i często się psują – nowe natomiast kosztują ok. 6 tys. zł.).

Obecnie w parafii Kamionka mieszkają 1304 osoby (rok wcześniej, podczas kolędy zarejestrowano 1310 osób), z tej liczby przebywało za granicą 78 osób (rok wcześniej 95). W minionym roku 2008 były 23 chrzty (rok wcześniej 19), 9 dzieci przyjęło I Komunię Św. (wcześniej 15), było 11 ślubów (wcześniej 13), zmarło 14 parafian (wcześniej 13), 15 chorych korzysta z comiesięcznej posługi sakramentalnej. Frekwencja na Mszach Św. wyniosła 30 % (wcześniej 33 %). Rozdzielonych zostało 20 tys. Komunii Św. (rok wcześniej 18 tys.). W tym roku 18 dzieci przygotowuje się do przyjęcia I Komunii Św., a kolejny rok do bierzmowania przygotowuje się grupa 53 młodych ludzi. W parafii są 394 rodziny (kolędy nie przyjęły 22 z nich). W parafii żyją 33 związki niesakramentalne mające przeszkodę w przystępowaniu do sakramentów – z których 13 (rok wcześniej 11) to tzw. „wolne związki”, które mogłyby otrzymać ślub w kościele, ale pokazują niedojrzałość religijną i społeczną! Taka postawa jest naganna i nieuczciwa, grozi ekskomuniką kościelną – nie wolno bawić się w małżeństwo, mieszkając pod jednym dachem, ale trzeba godnie przygotować się do założenia rodziny. Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecuje wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św.

Bardzo ważnym i ciekawym osiągnięciem w roku 2008 było założenie parafialnej strony internetowej www.parafiakamionka.pl - można na niej znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących historii i bieżącej działalności w parafii. Są działy mówiące o historii (o księżach, którzy przyjeżdżali z Nowego, o rektorach kaplicy, o proboszczach, o kaplicy w Kamionce i kaplicach przydrożnych, o budowie kościoła i wielu działaniach duszpasterskich, o cmentarzu); o działalności rożnych grup i osób zaangażowanych mocniej przy parafii; o sakramentach udzielanych w parafii (np.zdjęcia grup komunijnych); cotygodniowe ogłoszenia parafialne; ciekawostki historyczno – przyrodnicze o wszystkich miejscowościach leżących na terenie parafii; informacje o szkołach, strażakach i innych instytucjach, artykuły gazetowe o naszej parafii. Wiele stron zostało bogato zilustrowanych zdjęciami. Warto jednak przejrzeć domowe zbiory i dostarczyć jeszcze pomocne materiały historyczne lub zdjęcia osobiście do ks. proboszcza. Warto oddać w ten sposób hołd ludziom, którzy trudzili się na rzecz lokalnego środowiska i zapisali się w historii naszych miejscowości Każdy może być współredaktorem naszej strony parafialnej – od marca odwiedziło tę stronę ok. 8 tys. osób (nawet z innych stron Polski, a też i z zagranicy)!!!

W 2009 roku przybędzie do Kamionki 2 razy ks. biskup. Pierwszy raz, w styczniu, odprawi kolędę dla księży z dekanatu nowskiego. Drugi raz przybędzie w dniu odpustu naszego patrona św. Andrzeja Boboli – 16 maja. Odprawi sumę odpustową i udzieli sakramentu bierzmowania grupie młodzieży, przygotowującej się przez 3 lata. Będzie to też podsumowanie tygodniowych MISJI ŚWIĘTYCH!!! Oprócz bowiem szkolnych rekolekcji wielkopostnych, wszyscy parafianie będą mieć okazję przeżyć dłuższe rekolekcje tzw. misje święte (organizowane są one raz na dziesięć lat, a poprzednie były w Kamionce w 1999 roku). Poprowadzi je pallotyn (a więc ze zgromadzenia, w którym pracował ks. proboszcz A. Darznik) ks. Eugeniusz Leśniak. Potrwają one od 9 do 15 maja (warto zapisać tę datę)!!! Do przeżywania ich będą zaproszeni wszyscy: dzieci, młodzież, dorośli, matki i ojcowie, chorzy i samotni. W kwietniu do każdej rodziny dotrze szczegółowy program misji i warto głęboko przeżyć te rekolekcje, odnawiające nasze życie religijne!

NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI NASZĄ WSPÓLNOTĘ PARAFIALNĄ W 2009 ROKU!!!
Dodane przez parafia dnia styczeń 02 2009 22:44:40 2029 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.