OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXI NIEDZIELA ZWYKŁA – 2009-08-23

Wczoraj przeżywaliśmy nasze parafialne dożynki. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom tej uroczystości. Dziękuję za uświetnienie Mszy Świętej osobom, które zrobiły i przyniosły do ołtarza wieńce oraz chleb dożynkowy, a także chórowi parafialnemu. W radosnej części uroczystości, na placu przykościelnym, mogliśmy wysłuchać i obejrzeć występy: grupy folklorystycznej „RYCHŁAWIAKI”, zespołów tanecznych KAMYCZEK ze szkoły w Kamionce oraz młodzieżowego RESPEKT, zespołów muzycznych „Centenum” oraz „Florenter” z naszej parafii i „Kanaan” ze Skarszew. Do tańca przygrywał radośnie muzyk z Tucholi. W części sportowej, po zaciętej rywalizacji, w siatkówkę panny pokonały mężatki, a panowie z Kamionki pokonali drużynę z Rychławy.
W Turnieju Sołectw wygrały Lalkowy, przed Koscielną Janią, Starą Janią i Rychławą. W strażackiej sztafecie OSP Rychława pokonała młodzieżową drużynę z Kamionki. Były też inne atrakcje, m.in. zamki dmuchane dla dzieci, przejażdżka konno. Dziękuję paniom z Caritasu i z chóru, członkom grup młodzieżowych i Parafialnego Klubu oraz GOKSiRowi, Stowarzyszeniu Św. Brata Alberta ze Smętowa, a także wielu prywatnym osobom za pomoc w organizacji całej imprezy.

Dożynki ogólnogminne w gminie Smętowo odbędą się w Kościelnej Jani, dnia 5 września. Rozpoczną się Mszą Św. o godz. 15.30 w tamtejszym kościele

We wtorek przypada 11 rocznica śmierci ks. proboszcza Andrzeja Bławata. Wszyscy uświadamiamy sobie, jaką rolę odegrał ten kapłan w budowaniu wspólnoty parafialnej i tej świątyni. Wyrazy wdzięczności i przywiązania dają parafianie m.in. troszcząc się przez cały rok o grób swojego ks. proboszcza, ale też kontynuując wszelkie dobre dzieła przed laty rozpoczęte. Zapraszam do udziału we Mszy Św., we wtorek, o godz. 17.00, w jego intencji. W minionym tygodniu zmarł też ojciec ks. proboszcza Andrzeja i został pochowany w Brusach.

W poniedziałek będziemy przeżywać w liturgii Święto – św. Bartłomieja Apostoła. W środę przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W tym dniu na Jasnej Górze i we wszystkich polskich kościołach zostaną odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu. Msze Św. będą o godz. 10.00 i 17.00. Zachęcam do licznego udziału.

W czwartek Kościół wspomina w liturgii św. Monikę, w piątek - św. Augustyna (biskupa i doktora Kościoła), a w sobotę - Męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

W dniach 12 i 13 września organizowana jest, po raz siódmy z naszej parafii, piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza w Piasecznie. W ubiegłym roku brało udział 80 osób z naszej parafii i z parafii Lalkowy. W obie strony pielgrzymka przejdzie 44 km (m.in. przez Lalkowy, Smętowo i Wielkie Wyręby, a nocleg będzie w Piasecznie). Do udziału zapraszam młodzież oraz dorosłych, którym stan zdrowia pozwala na przejście takiej trasy. Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym, a nie imprezą turystyczną, więc mogą wziąć udział tylko osoby, które pragną włączać się w program pielgrzymki i zawierzyć różne swoje intencje Matce Bożej w cudownym miejscu. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w przyszłą niedzielę, 30 sierpnia, po Mszy Świętej o godz. 10.30.

godz. 16.30 – dziękczynna, z prośbą o dalsze błogosławieństwo Boże dla p. Kazimierza, z okazji urodzin oraz o błogosławieństwo Boże dla rodziny Janickich

godz. 17.00 – za zm. Adę Stopińską, w 30 dzień po pogrzebie

godz. 16.00 – za zm. Stefanię Budyś, Joannę Bieńkowską i z rodziny Budyś

godz. 17.00 – za zm. ks. proboszcza Andrzeja Bławata, w 11 rocznicę śmierci