+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2009
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2009 W PARAFII KAMIONKA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 01.01.2010/


Znowu minął rok, kolejny rok naszego życia, kolejny rok naszych różnorakich działań rodzinnych, kolejny rok różnorakich przedsięwzięć we wspólnocie parafialnej! Każda osoba i każde środowisko powinni zrobić swoisty bilans, ile spraw może zapisać po stronie pozytywów, a ile po stronie negatywów. Parafia jest także organizmem, w którym dzieje się wiele spraw. Już od początku chrześcijaństwa wierni łączyli się we wspólnoty, w których mogli umacniać się nawzajem swoją wiarą i wspierać w realizacji różnorakich życiowych zadań. Dzisiejsze parafie nawiązują do tych pierwszych wspólnot chrześcijańskich. Każdy członek tej wspólnoty powinien czuć się współodpowiedzialny za jej jakość, angażować się też w różnorakie dzieła duszpasterskie, ekonomiczne i charytatywne.

W parafii Kamionka istnieje wiele grup duszpasterskich, które pragną ożywić życie religijno – społeczne w naszym środowisku. Warto je znać i skorzystać z zaproszenia do włączenia się w ich działalność: rada parafialna (ekonomiczna i duszpasterska), ministranci, Żywy Różaniec, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „BONUM”, Parafialny Zespół CARITAS, chór parafialny, zespół młodzieżowy „CENTENUM”, zespół młodzieżowy „FLORENTER”, dziewczęca służba liturgiczna, Poradnictwo Rodzinne.

W roku 2009 miały miejsce różne działania duszpasterskie, w które była zaangażowana cała parafia lub jej przedstawiciele. Po upływie 10 lat przeżywaliśmy MISJE ŚWIĘTE – szczególne rekolekcje, które prowadził w maju o. pallotyn. Dwukrotnie gościliśmy w naszej wspólnocie ks. biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagę – w styczniu podczas kolędy dla kapłanów z dekanatu nowskiego oraz w maju, gdy odprawił sumę odpustową i udzielił sakramentu bierzmowania grupie 50 młodzieży. Ponadto, w różnych porach roku, odbywały się: koncert kolęd, parafialne rekolekcje wielkopostne, Droga Krzyżowa na trasie z Kamionki do Milewa, piesze pielgrzymki do Częstochowy i do Piaseczna, wycieczki (do Kościerzyny, Lichenia, Lednicy, Częstochowy), I Komunia Św., Przegląd Piosenki Religijnej, Międzygminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, dożynki parafialne połączone z festynem, turnieje i treningi sportowe, akcje charytatywne (m.in. przekazana została kwota 2,8 tys. zł. dla szkół na dożywianie dzieci lub artykuły szkolne). Ponadto odbywały się różnorakie działania ekonomiczne, które były możliwe do zrealizowania dzięki wspólnemu i szczodremu włączeniu się wszystkich parafian i osób z sąsiednich miejscowości. Radni parafialni przeznaczyli pierwszą i drugą zbiórkę na spłatę należności dla firmy za położenie kostki polbrukowej od drzwi kościoła do kostnicy – w roku 2008 zapłacono 20 tys. zł., a w 2009 roku jeszcze 11,5 tys. zł. Za ofiary złożone podczas trzeciej zbiórki inwestycyjnej zostały zakupione nowe organy do kościoła (firmy „Roland”) oraz rozdzielona została linia energetyczna pomiędzy kościołem i plebanią. Wielka więc chwała wszystkim ofiarodawcom!

Obecnie w parafii Kamionka mieszka 1269 osób. W minionym roku 2009 było 18 chrztów (rok wcześniej – 23), 18 dzieci przyjęło I-szą Komunię Św. (rok wcześniej 9), było 11 ślubów (tyle samo rok wcześniej) i zmarło 17 parafian (rok wcześniej 14). Frekwencja na Mszach Św. wyniosła 30 % (tak, jak rok wcześniej). Rozdzielonych zostało 21 tys. Komunii Św. Kolęda w minionym roku została przyjęta w 313 domach (nie przyjęło z różnych przyczyn 27 rodzin). Za granicą w minionym roku pracowało 70 osób z naszej wspólnoty parafialnej. Smutkiem napawa fakt, że na terenie parafii zamieszkują 33 związki niesakramentalne, z których 15 nie ma przeszkody i mogłyby przyjąć sakrament małżeństwa. Ważnym przedsięwzięciem duszpasterskim jest nasza internetowa strona parafialna (www.parafiakamionka.pl), zawierająca bogate informacje z historii i bieżącego życia naszej wspólnoty – przez blisko 2 lata prowadzenia jej odwiedziło tę stronę ponad 140 tys. osób.

W roku 2010 także odbywać się będzie dalej wiele działań duszpastersko – ekonomicznych. Większość działań będzie miała podobny zakres, jak w minionych latach. W lutym rozpocznie się w naszej parafii kurs przedmałżeński. Oprócz bieżących wydatków, podjęte zostaną kolejne inwestycje upiększające świątynię, teren przykościelny i cmentarny. Najważniejszym zadaniem ekonomicznym, ustalonym z radą parafialną, będzie położenie kostki polbrukowej od kostnicy do bramy cmentarnej (w stronę parkingu) – zbierając ofiary rodzinne na ten cel radni odwiedzą wszystkie domy w miesiącach: luty, kwiecień i czerwiec. Ponadto odnowione zostaną wszystkie drzwi (do kościoła, plebanii i kostnicy) i drewniane ogrodzenie przy parkingu. Kontynuowane będą działania wspierające osoby najuboższe z naszego środowiska, poprzez różnorakie zbiórki na dożywianie dzieci, zbiórki darów i inną pomoc. Warto zadbać o zwiększenie frekwencji na Mszach Św. przez wszystkich członków rodziny! Warto powalczyć też z niektórymi niewłaściwymi postawami i zjawiskami, które niszczą godność życia pojedynczych osób lub wprowadzają zgorszenie w życie rodzinne. Warto walczyć z biernością u niektórych osób w zaangażowaniu się w sprawy naszego środowiska.

Niech dalej troska o swoją parafię angażuje całe nasze środowisko!
Dodane przez parafia dnia grudzień 30 2009 00:06:25 1808 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.