OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 31.01.2010

W miesiącu lutym papież prosi nas o modlitwę w intencji: „ za wszystkich ludzi nauki i kultury, aby poprzez szczere poszukiwanie prawdy mogli dojść do poznania jedynego prawdziwego Boga”. W tej intencji członkowie Żywego Różańca odmówią różaniec wspólnotowy w przyszłą niedzielę, o godz. 10.00.

We wtorek przypada wielkie Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też Świętem Matki Bożej Gromnicznej - na Msze Św., które będą odprawione o godz. 10.15 oraz o godz. 16.00 przynieśmy duże świece, które zostaną poświęcone. W środę będziemy wspominać w liturgii św. Błażeja - biskupa i męczennika. Uznawany jest on za patrona osób chorych na choroby gardła. W związku z tym, podczas Mszy Św. zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo osobom, które odczuwają różnorakie dolegliwości związane z gardłem.

W I-szy piątek miesiąca będziemy wynagradzać Najświętszemu Sercu Pana Jezusa za grzechy nas wszystkich. W tym dniu odwiedzę chorych z posługą sakramentalną od godz. 10.00, a od godz. 15.30 będzie specjalna okazja do spowiedzi świętej. Szczególnie zapraszam dzieci z klas III, które w minionym roku przyjęły I-szą Komunię Św.

Dzieci z klas II, przygotowujące się do przyjęcia I-szej Komunii Św., zapraszam na kolejne spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 10.00 - a młodzież gimnazjalna, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania będzie miała swoje spotkanie w przyszłą niedzielę, po Mszy Św., o godz. 10.30.

W przyszłą niedzielę, panie z naszego CARITASU będą zbierać ofiary na dożywianie dzieci w szkołach w Kamionce i Rychławie.

Zakończył się okres kolęd. Z tej okazji chciałbym serdecznie podziękować za okazaną życzliwość. Dziękuję za serdeczną atmosferę w domach, za dzielenie się swoimi różnymi troskami i radościami. Dziękuję kierowcom, którzy wozili mnie po różnych trasach kolędowych; dziękuję rodzinom, które podjęły proboszcza i ministrantów poczęstunkiem, a także za składane przy tej okazji ofiary. W sumie miałem okazję wstąpić do 315 miejsc, w których mieszkało 389 rodzin. Nie przyjęto kolędy w 27 miejscach w naszej parafii (podobnie jak rok wcześniej - większość tej grupy stanowili mężczyźni zaniedbani, żyjący samotnie i borykający się z problemami alkoholowymi – chociaż szkoda, że nie chcieli skorzystać z porady kapłana, co do polepszenia swojego życia). Jest w naszej parafii 36 par żyjących w związkach niesakramentalnych (rok wcześniej 33), w tym 19 nie mających trwałej przeszkody, które mogłyby wziąć ślub kościelny, ale w mało odpowiedzialny sposób podchodzą do wypełniania swoich życiowych zadań – wszystkie te 72 osoby mają przeszkody kanoniczne, aby przystępować do sakramentów spowiedzi i Komunii Św. Smutkiem napawa fakt, że to gorszące zjawisko coraz mocniej rozszerza się w naszym małym środowisku. Rodziny tych osób powinny bardziej zdecydowanie nakłaniać takie osoby do dojrzałej postawy i nie wolno dopuszczać, aby w naszej wspólnocie pojawiały się modne ostatnio w Polsce tzw. „związki na próbę”. Taka postawa jest naganna i nieuczciwa – nie wolno bawić się w małżeństwo, mieszkając pod jednym dachem, ale trzeba godnie przygotować się do założenia rodziny. Po podliczeniu kolędowym wszystkich mieszkańców okazało się, że liczba członków naszej wspólnoty parafialnej wynosi obecnie 1265 osób (w ciągu roku liczba zmniejszyła się o 4 osoby). Spora grupa osób rzadko korzysta z praktyk kościelnych, choć podczas kolędy obiecali wzmożyć częstotliwość swojego uczestnictwa w niedzielnych Mszach Św. Okazało się także, że z naszej parafii 56 osób obecnie przebywa lub czasowo wyjeżdża do pracy za granicą (rok wcześniej takich osób było 70, ale kilka rodzin na stałe opuściło ojczyznę).

Wszystkie chętne osoby, które chciałyby zarezerwować sobie miejsca siedzące w ławkach poproszę o zgłoszenie się do biura parafialnego.

Jednym z dokumentów, który narzeczeni powinni złożyć, pragnąc zawrzeć związek małżeński w kościele, jest świadectwo ukończenia tzw. kursu przedmałżeńskiego. Dzisiaj, o godz. 18.00, rozpocznie się w plebanii taki kurs dla starszej młodzieży i dorosłych, którzy w najbliższych 2 latach pragną zawrzeć związek małżeński.

W pierwszej połowie lutego odbędzie się pierwsza tegoroczna zbiórka na nasze cele parafialne. Nasi radni parafialni odwiedzą wszystkie domy z prośbą o złożenie ofiar na tegoroczną inwestycję parafialną, tzn. położenie kostki polbrukowej od kostnicy do bramy od strony parkingu. Członków parafialnej rady ekonomicznej poproszę o odebranie zeszytów ze swojego rejonu. Dziękuję im za trud przeprowadzenia zbiórki, a wszystkim za składane ofiary!

godz. 15.30 – za zm. Zofię Wodzak

godz. 16.00 – za zm. Gerarda, Klementynę i Zenona Chmieleckich

wtorek, (Święto Matki Bożej Gromnicznej)

godz. 10.15 – za zm. Mariannę i Mariana Mąkosa, w rocznicę śmierci Mariana