OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI NIEDZIELA ZWYKŁA – 2010.02.14

Tydzień temu, panie z naszego CARITASU zebrały na dożywianie dzieci w szkołach kwotę 200 zł.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 10.30, jutro i pojutrze po Mszach Świętych o godz. 16.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy, jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie i wielu osobom już pomogli. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. W czasie Wielkiego Postu będzie znowu wyłożona Złota Księga Trzeźwości, w której mogą się wpisywać wszystkie osoby, pragnące podjąć zobowiązania abstynenckie na krótszy lub dłuższy okres, dając dobre świadectwo dla innych.

We wtorek, w 16 dzień miesiąca chciejmy pamiętać w swoich modlitwach o papieżu Benedykcie XVI oraz o modlitwie o rychłą beatyfikację papieża Jana Pawła II. Wieczorem zapraszam do kościoła, o godz. 21.00, na Apel Jasnogórski.

W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 10.00 lub 16.00, podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Zwalczajmy zgubne nałogi. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00 na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po niej odprawiana będzie Msza Święta. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, o godz. 10.00 - osoby, które przyjdą na Mszę Św. o godz. 9.00 mogłyby trochę dłużej pozostać w kościele, a ci przychodzący na Mszę Św. o godz. 10.30, mogliby przyjść pół godziny wcześniej. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Dzieci też podczas Dróg Krzyżowych będą otrzymywać specjalne obrazki. Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży szkolnej odbędą się w dniach od 22 do 24 marca.

Rozpoczyna się również czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zgodnie z tradycją, która od lat obowiązuje w naszej diecezji, wszystkie osoby korzystające ze spowiedzi zobowiązane są w tym okresie oddać swoją kartkę przy konfesjonale. Stosowne kartki można odbierać w biurze parafialnym, a ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na cele parafialne.

Pamiętajmy, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu, a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Oczywiście, zabroniony jest dla katolików w dni postne udział m.in. w jakichkolwiek zabawach tanecznych.

W sobotę, o godz. 10.00, odbędzie się w plebani spotkanie z dziećmi z klas II.

godz. 16.00 – za zm. rodziców

godz. 16.00 – za zm. Mariannę i Kazimierza Welke

środa (Popielec)

godz. 10.15 – za zm. Franciszka Lewandowskiego