OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IX NIEDZIELA ZWYKŁA – 2011.03.06

Dzisiaj Panie z Caritasu zbierają przed kościołem ofiary do skarbonek na dożywianie dzieci w szkołach.

Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 10.30, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy, jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie i wielu osobom już pomogli. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. W gminie Smętowo taki punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i członków ich rodzin działa w każdą środę, w siedzibie GOKSiR-u, w godz. od 14.00 do 16.00. Bliższe szczegóły można przeczytać na plakacie w kruchcie kościoła. W czasie Wielkiego Postu będzie znowu wyłożona Złota Księga Trzeźwości, w której mogą się wpisywać wszystkie osoby, pragnące podjąć zobowiązania abstynenckie na krótszy lub dłuższy okres, dając dobre świadectwo dla innych.

W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 10.00 lub 16.00, podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Zwalczajmy zgubne nałogi. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00, na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po niej odprawiana będzie Msza Święta. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, o godz. 10.00 - osoby, które przyjdą na Mszę Św. o godz. 9.00 mogłyby trochę dłużej pozostać w kościele, a ci przychodzący na Mszę Św. o godz. 10.30, mogliby przyjść pół godziny wcześniej. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Parafialne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży szkolnej odbędą się w dniach od 10 do 13 kwietnia. Poprowadzi je ks. Andrzej Kubisz, obecny proboszcz w Lipinkach.

Rozpoczyna się również czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zgodnie z tradycją, która od lat obowiązuje w naszej diecezji, wszystkie osoby korzystające ze spowiedzi zobowiązane są w tym okresie oddać swoją kartkę przy konfesjonale. Stosowne kartki można odbierać w biurze parafialnym, a ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na cele parafialne.

Pamiętajmy, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu, a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Oczywiście, zabroniony jest dla katolików w dni postne udział m.in. w jakichkolwiek zabawach tanecznych. Grzeszą więc m.in. ci wszyscy, co biorą udział w jakichś zabawach lub dyskotekach we Wielkim Poście lub w piątki przez cały rok.

We wtorek przypada w naszej diecezji Święto – 539 rocznica poświecenia bazyliki katedralnej w Pelplinie.

Związek małżeński pragną zawrzeć: Tobiasz Kamiński, kawaler, zamieszkały Kalisz, Aleja Wojska Polskiego 36/48 oraz Daria Grochowska, panna, zamieszkała Rychława 6. Jest to ich zapowiedź pierwsza. Ktokolwiek wiedziałby o jakichkolwiek przeszkodach małżeńskich, ma obowiązek w sumieniu poinformować o nich księdza proboszcza.

W ramach przygotowań do beatyfikacji papieża Jana Pawła II odbędą się konkursy dla dzieci ze szkół podstawowych – konkurs poezji papieskiej oraz konkurs plastyczny pod hasłem: „Jan Paweł II – droga do świętości”. Podsumowanie konkursów nastąpi podczas rekolekcji szkolnych,
a najlepsi recytatorzy i artyści otrzymają nagrody. Zachęcam wszystkie dzieci do udziału w tych konkursach.

Ze stolika pod chórem można nabyć nowy numer czasopisma religijnego „Pielgrzym”. Należność – 2,5 zł. - proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

godz. 16.00 – za zm. Mariannę i Kazimierza Welke

godz. 16.00 – za zm. Jadwigę i Maksymiliana Labun, w 12 rocznicę śmierci Jadwigi oraz Bronisławę i Stefana Noga

środa (Popielec)

godz. 10.00 – za zm. Irenę Judzińską