+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY


Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nawiązuje w swojej historii do prężnie działających w okresie międzywojennym organizacji: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Również istniały one wtedy w Kamionce. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej powstało w 1927 r. Zrzeszało 18 członków. W zarządzie byli: Maksymilian Warmbier - prezes, Konrad Kaiser - sekretarz, Franciszek Rostkowski - skarbnik.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej liczyło 20 członkiń. Podobnie jak KSM męskie miało za cel kulturalne wychowanie młodzieży. Po zawieszeniu działalności tych organizacji, przez władze komunistyczne w okresie powojennym, dopiero w 1990 roku zaistniała ponowna możliwość reaktywacji takiego stowarzyszenia przez Episkopat Polski.
Celem tej organizacji jest przygotowanie młodych do zaangażowanego i twórczego udziału w życiu publicznym Kościoła i państwa. Wdrażane więc są w życie zadania: pogłębianie życia religijnego członków, rozwój ich osobowości, poznawanie doktryny wiary i zasad życia społecznego, szerzenie chrześcijańskich zasad etycznych, pielęgnowanie kultury chrześcijańskiej, organizowanie czasu wolnego młodzieży. Dziełu KSM patronują św. Stanisław Kostka i błog. Karolina Kózkówna.


Parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce, zaistniał ponownie w październiku 2002 roku. Reaktywował tę wspólnotę i pozostał jej asystentem ks. proboszcz Andrzej Taliński. Na zaproszenie nowego ks. proboszcza przybyło wiele młodzieży z gimnazjum, szkół średnich i starszych. Przez pierwszy rok działalności systematycznie przychodziła na spotkania grupa 40 - 60 osób. Spotkania odbywały się w największym pokoju w plebanii. Mimo ciasnych warunków atmosfera była radosna i twórcza.
Oficjalnie KSM w Kamionce został powołany do istnienia, dekretem biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi, dnia 24 listopada 2002 roku. W składzie pierwszego Zarządu znaleźli się: prezes - Mariusz Buławski, v-ce prezes - Marcin Mąkosa, skarbnik - Joanna Bieńkowska, sekretarz - Marta Witkowska, członek Zarządu - Julia Małkowska. Po roku nastąpiła zmiana Zarządu - w następnym składzie znaleźli się: prezes - Daria Grochowska, v-ce prezes Mateusz Weiss, skarbnik - Anna Sikora, sekretarz - Katarzyna Kamrowska, członek Zarządu - Grzegorz Majkowski.
W ostatnim składzie Zarządu (w latach 2006 - 2007) znalazły się:
- prezes – Ilona Pliszka
- v-ce prezes Agata Litkowska
- skarbnik – Dominika Sikora
- sekretarz – Aleksandra Litkowska.

Spotkania odbywały się co tydzień, w każdy piątek, po Mszy Św. Podczas nich była okazja do dyskusji na różne tematy młodziezowe i społeczne, rozważania różnych postaw ludzi w różnorakich życiowych sytuacjach, pogłębiać swoją wiedzę religijną i moralną.
Co roku, członkowie KSM z Kamionki, mieli okazję brać udział w imprezach o szerszym zasięgu: w Niedzielę Palmową organizowane były wyjazdy autokarem na diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w Kościerzynie, a także na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych w Lednicy k. Gniezna. Co roku KSM pomagał w organizacji festynów integracyjnych z udziałem osób niepełnosprawnych z różnych miejscowości oraz dzieci ze szkół podstawowych. Członkowie KSM-u brali udział w diecezjalnych rekolekcjach w Pelplinie, a także gośćili u siebie grupy młodziezowe z okręgu przysierskiego i parafii dekanatu nowskiego (m.in. podczas peregrynacji w parafii relikwii błog. Karoliny Kózkówny). KSM-owicze systematycznie korzystali z zajęć w miejscowym Parafialnym Uczniowskim Klubie Sportowym „BONUM” (dziewczęta w siatkówkę, a chłopcy w piłkę nożną). Pomagali też wszyscy w organizacji Mistrzostw Diecezji Pelplińskiej w biegach przełajowych, które co roku odbywają się w Kamionce.

Troszcząc się o formację duchową, członkowie KSM włączali się w uświetnienie liturgii w kościele, m.in. przedstawicielki śpiewały w zespole młodzieżowym, pomogano przy przygotowaniu różnorakich dekoracji w kościele, przygotowaniu Apelu Jasnogórskiego w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła. Wiele osób co roku brało udział we wrześniowej pieszej pielgrzymce z Kamionki do Piaseczna, a kilka osób także w pielgrzymce ze Starogardu Gdańskiego do Częstochowy. Pomagała też młodzież innym organizacjom, działającym przy parafii, m.in. Caritasowi w działaniach charytatywnych. Dla swojej wspólnoty organizowane były różnorakie spotkania integracyjne: wycieczki, gry sportowe, dyskoteki, ale też np. spotkanie opłatkowe.

KSM w Kamionce prężnie działał przez 5 lat, do końca 2007 roku. Co prawda, z każdym rokiem liczba członków wykruszała się (starsi kończyli szkoły i ruszali do szkół wyższych lub do pracy), ale do końca jeszcze grupka kilkunastu aktywnych osób włączała się w wielorakie przedsięwzięcia duszpasterskie w parafii. Najmłodsi, z pierwszego pokolenia członków KSM-u, też doszli do okresu maturalnego, stąd też działalność KSM-u w Kamionce została na razie zawieszona. Kolejne pokolenia dzieci i młodzieży objęte są bowiem działaniami w innych grupach duszpasterskich (ministranci, dziewczęca służba liturgiczna, Parafialny Klub "BONUM", 2 zespoły młodzieżowe). W parafii Kamionka jest szeroka oferta dla osób w różnym wieku, aby twórczo realizowały się w życiu i pożytecznie spędzały czas - czasami przyczyny demograficzne (np. brak większej ilości młodych osób) mogą przyczynić się do zawieszenia czasowego jakiejś organizacji!


Dodane przez parafia_ dnia luty 15 2008 09:25:19 5288 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.