DIECEZJALNA PARAFIADA
REGIONALNA PARAFIADA - 2011

PARAFIADA, to działania realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu ”Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Parafiada z Warszawy - program realizowany jest przy współpracy i dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. Diecezjalne zawody zostały przeprowadzone przez działaczy Parafialnego Klubu Sportowego Unitas z Tucholi (założonego w 1999 roku przez ks. A. Talińskiego) w okresie od 18-19 czerwca 2011 roku. Program ten uwidacznia wartości i rolę sportu w systemach edukacji, a także wychowania, integruje młodzież i wyrównuje szanse dzieci oraz młodzieży z różnych środowisk społecznych.
Spotkanie Parafiadowe rozpoczęło się od Mszy Św. na hali widowiskowo – sportowej w Tucholi. Kazanie wygłosił ks. proboszcz Andrzej Taliński (diecezjalny duszpasterz sportowców). Później rozpoczęła się rywalizacja dzieci i młodzieży.
W Parafiadzie wzięło udział 15 reprezentacji z takich środowisk: Rykowisko, Lniano, Św. Bartłomieja z Tucholi, Bysław, Czersk, Bożego Ciała z Tucholi, Ścięcia Św. Jana Chrzciciela z Chojnic, Raciąż, Uczniowski Klub Sportowy „Gaudium” z Kamionki, Uczniowski Klub Sportowy „Bonum” z Kamionki, Legbąd, Śliwice, Zespół Szkół z Bysławia, Opatrzności Bożej z Tucholi - Rudzki Most, Parafialny Klub Sportowy „Unitas” z parafii Bożego Ciała w Tucholi.
Dzieci z parafii Kamionka (reprezentowały ją uczniowie ze szkół w Kamionce i Rychławie) pojechały na te zawody autokarem. W związku z tym, że składy poszczególnych ekip mogły być najwyżej 20-osobowe, to dzieci te podzieliły się, by podczas tych sportowych zmagań reprezentować Uczniowski Klub Sportowy „GAUDIUM” (działający przy szkole w Kamionce) oraz Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „BONUM” (z parafii w Kamionce). Zawodnicy z Kamionki zdobyli wiele osiągnięć i przywieźli sporą liczbę medali. W konkurencjach indywidualnych wyróżnili się:

Kategoria: chłopcy klasy I-III
Tor przeszkód:
I Roman Kuziemski
II Radosław Gajewski
Bieg na dystansie 50m:
II Radosław Gajewski

Kategoria: SP chłopcy kl. IV-VI:

Bieg na dystansie 60m
II Joachim Wera
Rzut piłeczką palantową:
I Krystian Torłop
II Bartłomiej Kujawski
III Radosław Ilczak
Skok w dal:
II Joachim Wera

W rywalizacji drużynowej w piłkę nożną, w kategorii szkół podstawowych, drużyny z Kamionki nie miały sobie równych. Turniej wygrała drużyna „GAUDIUM”, a druga była drużyna „BONUM” (za nimi znalazły się drużyny z miejscowości Legbąd, Bysław, Śliwice, Tuchola - Rudzki Most). Najlepszym piłkarzem w tej kategorii wybrano Bartłomieja Kujawskiego – strzelca 7 bramek (ze szkoły w Kamionce).
W ramach PARAFIADY odbywały się również działania artystyczne. W rywalizacji plastycznej drugie miejsce zajęła Karina Klejna ze szkoły w Kamionce (pięknie namalowała postać papieża Jana Pawła II).
Klasyfikacja końcowa drużyn (po 2 dniach rywalizacji w wielu dyscyplinach) wyglądała następująco:

I PARAFIA BYSŁAW – 417 punktów
II PARAFIA LNIANO – 255 punktów
III UKS „GAUDIUM” KAMIONKA – 224 punktów
IV PARAFIA RYKOWISKO – 208 punktów
V PARAFIA LEGBĄD – 197 punktów
VI PKS „UNITAS” TUCHOLA - 180 punktów
VII UKS „BONUM” KAMIONKA – 152 punkty

Pierwsze trzy miejsca otrzymały od Stowarzyszenia Parafiada zaproszenia na finały Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży do Warszawy w lipcu, aby reprezentować diecezję pelplińską. Uczniowie z Kamionki, mimo zajęcia wysokiego miejsca, w tym roku jednak z tego zaproszenia nie skorzystają (może kiedyś znajdą się większe fundusze na warszawski wyjazd).

Dodane przez parafia dnia August 04 2011 22:55:16 2473 Czytań · Drukuj