+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2011 W PARAFII KAMIONKA
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2011 W PARAFII KAMIONKA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2012/


Najbardziej popularnym słowem w minionym roku było słowo „KRYZYS”. Ubolewało wiele państw, ludzie przeżywający trudne chwile ekonomiczne, że dotknął ich kryzys. Próbują przywódcy narodów, ale też każda osoba znajdująca się w trudnościach finansowych, walczyć z różnymi przejawami kryzysu, zwiększającymi biedę w środowiskach. Kryzys też obejmuje coraz szersze sfery życia wewnętrznego. Coraz więcej osób gubi się, nie potrafi wybrać właściwych wartości, które nadałyby pozytywny sens ich życiu. Sporo osób ulega współczesnym pokusom, gubiąc tradycyjne wartości, obniżając rangę życia rodzinnego, dopuszczając rozprzestrzenianie się wielu złych zjawisk, zapominając o wierności zasadom moralnych i systematycznych praktykach religijnych. Czy jednak, wskutek rozluźnienia moralnego, propagowanego też przez niektóre środki masowego przekazu, przykazania Boże straciły na aktualności, czy trzeba dołączyć do tych osób, które wybrały życie bez Boga??? Trzeba ratować każdą osobę zagrożoną kryzysem moralnym, trzeba ratować rodziny zagrożone rozpadem i niszczone przez wewnętrzne kłótnie oraz problemy, trzeba umieć „zło nazywać złem, a dobro nazywać dobrem” – ostrzegając przed złymi postawami i poglądami wkradającymi się w życie codzienne ludzi oraz propagując pozytywne formy aktywności, uzdrawiające poprawne relacje w rodzinach i środowiskach. Te kryzysowe sytuacje zdarzają się wśród mieszkańców miast, ale też coraz częściej pojawiają się w życiu mieszkańców wsi.

Parafia Kamionka jest wspólnotą, która aktywnie włącza się w różnorakie dobre dzieła. Kilkaset osób potrafi twórczo organizować sobie czas, a jednocześnie włączać się w liczne pożyteczne dzieła na rzecz innych osób – te osoby szczególnie stanowią o dobrej jakości naszej parafii. Warto włączać się w działalność tych wspólnot. Są to: rada parafialna (ekonomiczna i duszpasterska), ministranci, dziewczęca służba liturgiczna, chór parafialny, zespół młodzieżowy „FLORENTER”, zespół dziecięcy „BARKA”, Żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „BONUM”. Oferta działań duszpasterskich jest bardzo szeroka. W różnych miesiącach odbywają się nabożeństwa liturgiczne, pielgrzymki autokarowe i piesze, koncerty muzyczne, festyny i zawody sportowe. Parafia współpracuje z różnymi urzędami, szkołami, organizacjami.

W związku z ogłoszeniem przez papieża Benedykta XVI, że w 2011 roku nastąpi beatyfikacja papieża Jana Pawła II, to nastąpiła w parafii Kamionka zmiana celów inwestycyjnych w minionym roku. Podstawowym celem, zatwierdzonym przez radę parafialną (która na ten cel organizowała zbiorki finansowe w parafii), było zbudowanie pomnika JP II przed kościołem. W dniu beatyfikacji, 1 maja 2011 roku, poświęcony został pomnik naszego wielkiego rodaka, orędownika w niebie także naszej wspólnoty parafialnej. Zakup pomnika i zbudowanie cokołu kosztowało w sumie 15 tys. zł. Inne wykonane zadania inwestycyjne w minionym roku (za 5 tys. zł.) to: pomalowanie płotów przy parkingu i balustrad przy plebanii, otynkowanie murków przy bramie cmentarza i przy garażu. Na bieżąco realizowane są wszystkie konieczne opłaty: media (m.in. energia, woda), na rzecz innych instytucji kościelnych i państwowych (Kuria, Seminarium, Wydawnictwo Diecezjalne, KUL, Urząd Gminy, Urząd Skarbowy). Piękną tradycją w naszej wspólnocie są organizowane zbiórki dobroczynne na rzecz biedniejszych osób, szczególnie na dożywianie dzieci w szkołach. ZA WSZELKIE ZŁOŻONE OFIARY SERDECZNE „BÓG ZAPŁAĆ”!

Obecnie w parafii mieszkają 1272 osoby (rok wcześniej zarejestrowanych było 1265 parafian). Spośród tej grupy tylko 1 osoba przyznaje się do wyznania ewangelickiego, pozostali to katolicy. Smutnym jest jednak fakt, że systematycznie z praktyk religijnych korzystało w tym roku ok. 34 % (rok wcześniej 35 %). Dobrym świadectwem jest zwiększenie liczby osób przyjmujących Komunię Św. (22 tys., podczas gdy rok wcześniej 18 tys.). W minionym roku było w parafii 20 chrztów (w poprzednim 15), 14 dzieci przyjęło I-szą Komunię Św. (rok wcześniej 12), w kwietniu ks. biskup Piotr Krupa udzielił sakramentu bierzmowania 55 młodym osobom, związek małżeński zawarło 10 par (rok wcześniej 8), zmarło 20 parafian (rok wcześniej 3), 15 chorych korzysta co miesiąc z posługi sakramentalnej (rok wcześniej 16). W parafii mieszka 389 rodzin (było 315 wstępów kolędowych). Kolędy nie przyjęło 29 rodzin (w większości osób samotnych, borykających się z problemem alkoholowym). W związku niesakramentalnym żyje 36 par, blokujących sobie drogę do korzystania z sakramentów (w tym 10 nie mających żadnej przeszkody). Za granicą w minionym roku pracowało 58 osób z naszej wspólnoty parafialnej. Bardzo popularna wśród internautów jest nasza strona parafialna (www.parafiakamionka.pl), zawierająca bogate informacje z historii i bieżącego życia naszej wspólnoty – przez blisko 4 lata prowadzenia jej odwiedziło tę stronę ponad 700 tys. osób.

W roku 2012 także odbywać się będzie dalej wiele działań duszpastersko – ekonomicznych. Większość działań będzie miała podobny zakres, jak w minionych latach. Najważniejszym wydarzeniem duszpasterskim będą obchody XX-lecia powstania parafii w Kamionce. Na nowy rok został wyprodukowany jubileuszowy duży kalendarz ścienny z niektórymi zdjęciami z historii parafii. W maju przeżywać będziemy uroczyście odpust parafialny ku czci patrona św. Andrzeja Boboli (z rocznicowymi obchodami). Wszyscy parafianie (a też mieszkańcy innych miejscowości) zaproszeni są do udziału w 6-dniowej pielgrzymce autokarowej szlakami św. Andrzeja Boboli i Adam Mickiewicza. Ta wyprawa na tereny Litwy i Białorusi odbędzie się w dniach od 9 do 14 lipca. Zwiedzone zostaną m.in. Mińsk, Nowogrodek, Wilno (z sanktuarium w Ostrej Bramie), zamek w Trokach. Przewidywany koszt od 1 osoby wynosi 650 zł. Chętne osoby mogą zapisać się i uzyskać bliższe informacje u ks. proboszcza do końca lutego (czyniąc przedpłatę 100 zł.).

W najbliższym roku będziemy wspierać modlitwą szkołę podstawową im. Jana Pawła II w Rychławie,by nie była zagrożona w swoim historycznym istnieniu i dalej aktywnie ożywiała środowisko, propagując też nauczanie polskiego papieża.

Do I Komunii Św. przygotowuje się 10 dzieci z klas II – termin będzie 13 maja. W minionym roku minister zdrowia zmienił przepisy cmentarne. Po kontroli Sanepidu ze Starogardu Gdańskiego okazało się, że musi zostać przebudowana nasza kostnica na cmentarzu, gdzie też powinny znaleźć się oddzielne pomieszczenia na chorągwie, przyrządy do sprzątania oraz toaletę. W związku z tym, po ustaleniach z radnymi parafialnymi, zaplanowano w 2012 rok wykonanie dobudówki do kostnicy z tymi wymaganymi pomieszczeniami – jako głównej inwestycji ekonomicznej (na ten cel radni będą zbierać ofiary w lutym, kwietniu i czerwcu).

Niech dalej troska o swoją parafię angażuje całe nasze środowisko!

Dodane przez parafia dnia grudzień 30 2011 22:35:48 2063 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.