+ Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kościół
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Służba liturgiczna
Współpracownicy parafialni
Życie Sakramentalne
Żywy Różaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowości
Ochotnicza Straż Pożarna
Szkoły
PISANO O NAS
Archwium prasowe
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2012 W PARAFII KAMIONKA
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2012 W PARAFII KAMIONKA
/ogłoszona podczas Mszy Świętych w Nowy Rok – 1.01.2013/


„Czas ucieka – wieczność czeka” – takie słowa na kościele w Wadowicach czytał codziennie Jan Paweł II – nasz Błogosławiony. On wiedział, ze na świętość trzeba sobie zasłużyć tu na ziemi, więc … nie czekał, ale wykorzystywał każdą chwilę dla Boga i dla ludzi.Mija kolejny rok kalendarzowy. Zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj swojemu życiu. Pomyśl, z ilu spraw jesteś dumny, o ilu chcesz zapomnieć, a ilu nie zdążyłeś zrobić! Postępująca laicyzacja różnych dziedzin życia doprowadza do ślepego zaułku, z którego trudno znaleźć drogę powrotną. A może warto nie iść na oślep? Może warto wrócić myślami, na jakich wartościach zostałeś wychowany? Czego uczono Cię na lekcjach religii? Zatrzymaj się, pomyśl i zacznij zmieniać. Choć mówi się, że czas to pieniądz, a w dobie kryzysu to powiedzenie ma szczególne znaczenie, to naszym obowiązkiem jest dojrzała ocena, w jakich dziedzinach życia i dla jakich wartości czas powinien stanowić podstawę.
Po pierwsze BÓG. Codzienna modlitwa, coniedzielna Msza Święta, sakramenty święte – to jest właśnie czas oddany Bogu. Obecnie, niestety, coraz częściej mówi się o braku czasu dla Boga i praktyk religijnych. Smutnym zjawiskiem jest niska frekwencja na Mszach Świętych w niedzielę i święta. A Ty? Masz chwilę, żeby przeżegnać się przed wyjściem do pracy, do szkoły? Żeby odmówić z rodziną wieczorną modlitwę? Ile razy wziąłeś udział w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, Roratach? Zdążyłeś skorzystać ze Spowiedzi Świętej? Zatrzymaj się. Poświęć Bogu czas.
Po drugie CZŁOWIEK. Zauważenie drugiego człowieka jest bardzo trudne we współczesnym pośpiechu. Ludzie pochłonięci swoimi sprawami przestają zwracać uwagę na potrzeby bliźnich. Gdzie wrażliwość, empatia i chęć bycia dla drugiego człowieka? I znów nasuwa się tu odpowiedź, ze brakuje na to wszystko czasu. Że szybciej jest wysłać smsa, niż odwiedzić, że łatwiej kupić zabawkę dziecku niż się z nim pobawić... A Ty? Masz czas, żeby usiąść z rodziną przy wspólnym posiłku? Ile razy zabrałeś żonę/ męża/ dzieci na spacer? Czy zaangażowałeś się w pomoc potrzebującym? Poświęć bliźniemu czas. Nie trzeba bać się końca świata, ale trzeba być przygotowanym na niego zawsze, bo „ w chwili, której się nie domyślacie Syn Człowieczy przyjdzie”. Warto więc na co dzień żyć Bożymi przykazaniami, zło jak najszybciej naprawić, a dobro pielęgnować. Warto być Świadkami Miłości i Wiary, co - w obecnie trwającym Roku Wiary - ma szczególny wydźwięk. A kiedy w ferworze pracy i pogoni za pieniądzem lub w zwykłym zobojętnieniu zauważysz, że w Twoim życiu nie ma czasu dla Boga, pomyśl, co by było, gdyby sprawiedliwy Bóg na Sądzie Ostatecznym nie znalazł czasu dla Ciebie?....
W parafii Kamionka wiele wspólnot włącza się aktywnie w różnorakie dobre dzieła. Kilkaset osób potrafi twórczo organizować sobie czas, a jednocześnie włączyć się w liczne pożyteczne dzieła na rzecz innych osób – te osoby szczególnie stanowią o dobrej jakości naszej parafii. Warto włączać się w działalność tych wspólnot. Są to: rada parafialna (ekonomiczna i duszpasterska), ministranci, dziewczęca służba liturgiczna, zespół młodzieżowy „Barka”, Żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „BONUM”, chór parafialny. Oferta działań jest bardzo szeroka – nie tylko w sferze religijnej, ale też kulturalnej, sportowej, charytatywnej, społecznej.
W ramach działań ekonomicznych w parafii, w minionym roku, rozpoczęto starania o powiększenie kostnicy cmentarnej, aby spełniała wymogi Sanepidu – co zostało określone podczas kontroli (z przedłużeniem miejsc dla rodziny zmarłego, z dodatkowymi pomieszczeniami na chorągwie, sprzęt do sprzątania i ubikację). Przez wiele miesięcy trwało zbieranie koniecznej dokumentacji w różnych urzędach: m.in. legalizacja do użytku starej części kostnicy, zrobienie mapki do celów geodezyjnych, pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pozwolenie
od Powiatowego Rejonu Dróg, wniosek i decyzja o warunkach zabudowy do Urzędu Gminy, wniosek i decyzja o rozbudowie kostnicy z przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym do Starostwa Powiatowego, wykonanie projektu budowlanego przebudowy przez firmę „PRODOM” z Tucholi. Jeszcze niektóre kwestie przeciągnęły się na następny rok – m.in. zatwierdzenie przez Sanepid budowy szamba ekologicznego – skoro wymogiem jest też ubikacja na cmentarzu. Na cel rozbudowy kostnicy radni parafialni zebrali w swoich rejonach kwotę 17305 zł. Oczekuje ona na koncie parafialnym na wydanie w nadchodzącym roku. Ponadto na ten cel również radni będą zbierać ofiary w 2013 roku – w miesiącach luty, kwiecień i czerwiec. Dodatkowo w minionym roku odnowione zostały drzwi wejściowe do plebanii, a także została zakupiona nowa chrzcielnica do kościoła (dzięki ofiarności jednej z rodzin). Na bieżąco realizowane są wszystkie konieczne opłaty: media (m.in. energia, woda), na rzecz innych instytucji kościelnych i państwowych (Kuria, Seminarium, Wydawnictwo Diecezjalne, KUL, Urząd Gminy, Urząd Skarbowy). Piękną tradycją w naszej wspólnocie są organizowane zbiórki dobroczynne na rzecz biedniejszych osób, szczególnie
na dożywianie dzieci w szkołach i zakup artykułów szkolnych. Parafia przez cały rok aktywnie współpracuje z władzami samorządowymi, szkołami, urzędami i różnymi organizacjami pozarządowymi. W roku 2013 wszyscy odczują podwyżki opłat za różne sprawy. Dotknie wszystkich m.in. tzw. „problem śmieciowy”. Znacznie wzrosną także opłaty pobierane za wywóz śmieci z cmentarza – w związku z tym będą musiały wzrosnąć opłaty cmentarne (za pogrzeby i miejsca grobowe na 20 lat). ZA WSZELKIE ZŁOŻONE OFIARY SKŁADAM SERDECZNE „BÓG ZAPŁAĆ”!
Obecnie w parafii mieszka 1255 osób (rok wcześniej zarejestrowane były 1272 osoby). Spośród tej grupy tylko 1 osoba przyznaje się do wyznania ewangelickiego, pozostali to katolicy. Smutnym jest jednak fakt, że systematycznie z praktyk religijnych korzystało w tym roku tylko ok. 34 % osób (podobnie jak w ubiegłym roku). To poważna sprawa do poprawienia dla wszystkich rodzin, aby każdy potrafił prezentować godne świadectwo wiary i spełniał wymagane przykazania. To tragiczne, że niektóre rodziny nawet w Święta Bożego Narodzenia nie raczyły przybyć do kościoła na Mszę Św. – a szczególnie dzieci z tych domów cierpią i odzwyczajają się od praktyk, a wtedy też jest bezowocna praca księdza proboszcza i pań katechetek. W minionym roku zostało rozdzielonych 20 tys. Komunii Św. (podczas gdy rok wcześniej 22 tys.) W minionym roku było w parafii 15 chrztów (w poprzednim 20), 14 dzieci przyjęło I-szą Komunię Św. (rok wcześniej także 14), sakramentalny związek małżeński zawarło 7 par (rok wcześniej 10), zmarło 9 parafian (rok wcześniej zmarło 20), 18 chorych korzysta co miesiąc z posługi sakramentalnej (wcześniej 15). W parafii mieszkają 402 rodziny. Kolędy nie przyjęło 31 rodzin – były to w większości osoby samotne, mające problemy z alkoholem. W związku niesakramentalnym żyją 44 pary, blokujące sobie drogę do korzystania z sakramentów (w tym 25 mające przeszkodę wcześniejszego związku małżeńskiego i 19 nie mających żadnej przeszkody – szczególnie te związki są naganne, okazują bowiem niedojrzałość do podejmowania poważnych decyzji życiowych, ... nie wolno poddać się modzie „wolnych związków” propagowanych w środkach masowego przekazu)! Poza granicami naszej ojczyzny pracują z naszej parafii 64 osoby.
W roku 2013 podtrzymanych zostanie wielość różnorakich działań religijno – społecznych. Warto włączać się w ofertę wszystkich stowarzyszeń przyparafialnych i działań duszpasterskich. Grupa blisko 40 młodych osób przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Uroczystość I-szej Komunii Św. będzie 12 maja – przygotowuje się do niej 13 dzieci. Odpust parafialny 16 maja uświetni swoją obecnością nowy biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.
Przez cały rok wspieraliśmy modlitwą środowisko z Rychławy i okolic, by przetrwała ich szkoła. Udało się ją uratować, nauczycielom i rodzicom, dzięki pomocy stowarzyszenia katolickiego
z Częstochowy, które wspiera w istnieniu małe, wiejskie szkoły. Życzymy, by Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Rychławie dalej rozwijała się dla dobra środowiska i formowała nas wszystkich wg nauczania papieża.


Niech Pan Bóg obficie błogosławi całej naszej parafii w 2013 roku!


Dodane przez parafia dnia grudzień 29 2012 23:01:05 1939 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.