OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – V NIEDZIELA ZWYKŁA – 10.02.2013

Dzisiaj, po Mszy Św. o godz. 10.30, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i stosowne modlitwy. W ten sposób przygotujemy się mocniej na przeżywanie okresu Wielkiego Postu.

Dzisiaj rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wszyscy wiemy, jak wielu ludzi zniszczyło swoje życie pijąc alkohol, jak wiele tragedii ma miejsce w rodzinach – bądźmy więc wszyscy apostołami trzeźwości. Warto, aby osoby, które dostrzegają u siebie coraz mocniejszy problem z alkoholem lub członkowie rodzin osób uzależnionych szukali pomocy u specjalistów, którzy są w każdej gminie i wielu osobom już pomogli. Można też zawsze po poradę przyjść do ks. proboszcza. W czasie Wielkiego Postu będzie znowu wyłożona Złota Księga Trzeźwości, w której mogą się wpisywać wszystkie osoby, pragnące podjąć zobowiązania abstynenckie na krótszy lub dłuższy okres, dając dobre świadectwo dla innych.

W najbliższą środę, zwaną Popielcową, rozpoczynamy szczególny okres w roku kościelnym – Wielki Post. Przyjdźmy licznie do kościoła na Msze Św. o godz. 10.00 lub 16.00, podczas których odbędzie się obrzęd posypania głów poświęconym popiołem. Rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa chcemy przygotować się dobrze na Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Nie możemy zmarnować tej szczególnej okazji na uporządkowanie swojego kontaktu z Bogiem i innymi ludźmi. Uczyńmy wiele dobrych postanowień. Zwalczajmy zgubne nałogi. Przychodźmy też licznie do kościoła w każdy piątek, o godz. 16.00, na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po niej odprawiana będzie Msza Święta. Kolejne części nabożeństwa Gorzkich Żalów odśpiewamy w niedzielę, o godz. 10.00 - osoby, które przyjdą na Mszę Św. o godz. 9.00 mogłyby trochę dłużej pozostać w kościele, a ci przychodzący na Mszę Św. o godz. 10.30, mogliby przyjść pół godziny wcześniej. Za udział w nabożeństwach wielkopostnych można uzyskać odpust zupełny. Parafialne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży szkolnej odbędą się w dniach od 17 do 20 marca. Poprowadzi je o. Kajetan Salke – misjonarz werbista z Górnej Grupy.

Rozpoczyna się również czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zgodnie z tradycją, która od lat obowiązuje w naszej diecezji, wszystkie osoby korzystające ze spowiedzi zobowiązane są w tym okresie oddać swoją kartkę przy konfesjonale. Stosowne kartki można odbierać w biurze parafialnym, a ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na cele parafialne.

Pamiętajmy, że czas pokuty w Kościele stanowi okres Wielkiego Postu, a także wszystkie piątki całego roku. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post ścisły, kiedy ograniczamy także ilość spożywanych posiłków, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek, wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Oczywiście, zabroniony jest dla katolików w dni postne udział m.in. w jakichkolwiek zabawach tanecznych. Grzeszą więc m.in. ci wszyscy, co biorą udział w jakichś zabawach lub dyskotekach we Wielkim Poście lub w piątki przez cały rok.

W czwartek będziemy przeżywać w liturgii Święto świętych Cyryla i Metodego – patronów Europy.

Dzieci z klas II, przygotowujące się do przyjęcia I-szej Komunii Św., zapraszam na kolejne spotkanie do plebanii w sobotę, o godz. 9.00.

W sobotę, w 16 dzień miesiąca, nabożeństwo Apelu Jasnogórskiego będzie wyjątkowo po Mszy Św., o godz. 16.00.

Tydzień temu, panie z naszego CARITASU zebrały na dożywianie dzieci w szkołach kwotę 240 zł.

Wszystkie chętne osoby, które chciałyby zarezerwować sobie miejsca siedzące w ławkach poproszę o zgłoszenie się do biura parafialnego.

Jednym z dokumentów, który narzeczeni powinni złożyć, pragnąc zawrzeć związek małżeński w kościele, jest świadectwo ukończenia tzw. kursu przedmałżeńskiego. Narzeczeni, którzy w tym lub przyszłym roku pragną zawrzeć związek małżeński, mogą wziąć udział w takim kursie w plebanii w Kamionce, rozpoczynającym się dzisiaj, o godz. 15.00.

W pierwszej połowie lutego odbędzie się pierwsza tegoroczna zbiórka na nasze cele parafialne. Nasi radni parafialni odwiedzą wszystkie domy z prośbą o złożenie ofiar na tegoroczną inwestycję parafialną. Będzie to przebudowa naszej kostnicy parafialnej. W ubiegłym roku zbierana była dokumentacja w różnych urzędach, a w tym roku zostanie dobudowana dalsza część. Radnych poproszę o odebranie zeszytów ze swojego regionu.

Ze stolika pod chórem można nabyć kolejny numer czasopisma diecezjalnego dla dzieci „Mały Pielgrzym”, a należność 2,5 zł. proszę wrzucić do skarbonki św. Antoniego.

Wczoraj zakończyły się na Kociewiu Mistrzostwa Polski Księży w Piłkę Nożną Halową. Wzięło udział 17 drużyn z różnych stron Polski. Najlepsza okazała się diecezja kielecka, a drużyna z diecezji pelplińskiej – po awansie do ćwierćfinału - znalazła się wśród drużyn, które zajęły miejsca od V do VIII. Dziękuję osobom, które przyjechały autokarem z naszej parafii, aby dopingować swojego proboszcza i wszystkich księży.

godz. 16.00 – za zm. Bronisławę, Romana i Maksymiliana Koniecznych

godz. 16.00 – za zm. Marię Piorrek

Środa Popielcowa:

godz. 10.00 – za zm. z rodziny Kropisz i Gawlik

godz. 16.00 – za zm. rodziców Stefanię i Ignacego Budyś oraz braci i bratowe

godz. 16.00 –

godz. 16.30 (po Drodze Krzyżowej) – za zm. Wacława Szwocha, w 80 rocznicę urodzin

godz. 16.00 – o błogosławieństwo Boże dla Macieja, z okazji urodzin

niedziela (17 lutego):