STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2015 - 01.01.2016
STATYSTYKA PARAFIALNA ZA ROK 2015 W PARAFII KAMIONKA

Rok 2015/16 przeżywać będziemy w Polsce pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”. Będziemy świętować 1050 rocznicę chrztu Polski. Celem jest podjęcie działań zmierzających do ukształtowania duchowości chrzcielnej, która winna w nas dojrzewać i rozwijać się po przyjęciu chrztu, na drodze naszego życia. Ojciec św. Franciszek ogłosił rok duszpasterski 2015/16 Nadzwyczajnym Rokiem Świętym dedykowanym Miłosierdziu. Wyjaśnił: „Często myślałem, jak Kościół może uczynić bardziej wyraźną swoją misję jako świadka miłosierdzia. To droga, która rozpoczyna się od duchowego nawrócenia. Dlatego postanowiłem ogłosić Nadzwyczajny Jubileusz, który będzie miał w swym sercu Miłosierdzie Boże... To jest czas miłosierdzia. Ważne jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych sfer społecznych. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia nastąpiło 8 grudnia 2015r. w 50-tą rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Natomiast w jego trakcie nastąpi ważne wydarzenie w życiu Kościoła Powszechnego i polskiego, wokół miejsca tak mocno związanego z głoszeniem Bożego Miłosierdzia – Łagiewnik k. Krakowa. W dniach 26 - 31 lipca 2016r. przeżywać będziemy w Krakowie Światowe Dni Młodzieży, na które przybędzie Ojciec św. Franciszek.
6 kwietnia 2016r. odbędzie się w naszej parafii wizytacja ks. biskupa. W tym też dniu nasza młodzież przystąpi do sakramentu bierzmowania. ks. biskup odwiedzi również szkoły, być może też jakąś rodzinę. Proszę o modlitwę intencji owocnego przeżycia tego dnia.
8 maja dzieci z klasy III przyjmą Pierwszą Komunię Św. Nasz odpust parafialny ku czci św. Andrzeja Boboli będzie w sobotę 14 maja. Natomiast w przeddzień odpustu 13 maja będzie poświęcenie figury Matki Bożej Fatimskiej i odbędzie się pierwsza procesja fatimska. W tym też dniu rozpocznie się peregrynacja Matki Bożej w rodzinach naszej parafii.
Za przykładem wielu osób z parafii Kamionka warto włączyć się aktywniej w działalność różnych wspólnot, które ożywiają nasze środowisko. Są to: rada parafialna (ekonomiczna i duszpasterska), ministranci, dziewczęca służba liturgiczna, Caritas, zespół dziecięcy „Promyczki Papieża”, Żywy Różaniec, chór parafialny.
Głównym zadaniem ekonomicznym w minionym roku była naprawa wieży Kościoła w związku z odpadającym tynkiem (położono nową elewację). Wybudowano pomieszczenie gospodarcze z garażem. Wymalowano dzwonnicę, zakrystię i w większości pomieszczenia w plebanii. Wymieniono reflektory zewnętrzne przy kościele i plebani na bardziej oszczędne. ZA WSZELKIE ZŁOŻONE OFIARY SKŁADAM SERDECZNE „BÓG ZAPŁAĆ”! Moim marzeniem jest oświetlenie zewnętrzne wieży i kościoła (iluminacja). Jest też pomysł radnych, aby położyć polbruk w nawie głównej cmentarza. Po kolędach będzie spotkanie radnych i wtedy będzie decyzja o naszej tegorocznej inwestycji. Dlatego podtrzymujemy trzy zbiórki radnych. Na bieżąco realizowane są wszystkie konieczne opłaty: media (m.in. energia, woda, wywóz śmieci), na rzecz innych instytucji kościelnych i państwowych (Kuria, Seminarium, Wydawnictwo Diecezjalne, KUL, Urząd Gminy, Urząd Skarbowy). Piękną tradycją w naszej wspólnocie są organizowane zbiórki dobroczynne na rzecz biedniejszych i chorych osób, szczególnie na dożywianie dzieci w szkołach i zakup artykułów szkolnych.
Obecnie w parafii mieszka 1150 osób (rok wcześniej zarejestrowanych było 1180 osób – podczas, gdy np. w roku 2005 było 1350 parafian). Z praktyk religijnych korzystało w tym roku tylko ok. 33 % osób. W minionym roku zostało rozdzielonych 16,5 tys. Komunii Św. Było w parafii 20 chrztów (w poprzednim 13), I Komunii Św. przyjęło 14 dzieci (w 2013r przyjęło13), sakramentalny związek małżeński zawarło 10 par (rok wcześniej 13), zmarło 20 parafian (rok wcześniej 11), 24 chorych korzysta co miesiąc z posługi sakramentalnej (wcześniej 20). W parafii mieszka 376 rodzin. Kolędy nie przyjęły 33rodziny. W związku niesakramentalnym żyje 33 par (rok wcześniej 34), blokujące sobie drogę do korzystania z sakramentów (w tym 21 mające przeszkodę wcześniejszego związku małżeńskiego i 11 niemające żadnej przeszkody)! Poza granicami naszej ojczyzny pracuje z naszej parafii 71 osób.

NIECH BÓG MIŁOSIERNY BŁOGOSŁAWI NASZEJ PARAFII NA NOWY ROK 2016

NIECH MATKA NAJŚWIĘTSZA WYPRASZA ŁASKĘ I OPIEKĘ DLA KAŻDEJ RODZINY