PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY
Parafia Kamionka ma możliwość ugoszczenia co roku utrudzonych pielgrzymów, którzy zdążają na Jasną Górę. Po powstaniu w 1992 roku diecezji pelplińskiej wyruszają piesze pielgrzymki z niektórych miast diecezji. W 1992 i w 1993 roku przez Kamionkę przechodziły grupy ze Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Później, gdy grupa starogardzka zmieniła trasę, to przez Kamionkę przechodzi tylko grupa tczewska. Pielgrzymi mają tu przystanek obiadowy, a później na nocleg zdążają do Nowego. Wcześniej radni parafialni zbierają składki wśród wszystkich rejonów parafii, aby zakupić potrzebne do zrobienia obiadu produkty. Już od wczesnego rana, dnia 31 lipca, gospodynie ze wsi przygotowują w remizie różnego rodzaju poczęstunek. Także blisko 30 osób (księża, klerycy, służba zdrowia, porządkowi) goszczeni są przez księdza proboszcza na plebanii. Ksiądz proboszcz wita pielgrzymów na granicy parafii (w Rudawkach, od strony Rynkówki) i prowadzi na poczęstunek do remizy. Pielgrzymi odpoczywają w Kamionce 2 godziny i odświeżeni ruszają w dalszą drogę ku Maryi, zabierając ze sobą intencje parafian z Kamionki.

Również parafianie z Kamionki biorą czynny udział w pieszych pielgrzymkach. Wcześniej maszerowały różne osoby w grupie tczewskiej, a od kilku ostatnich lat pielgrzymi z Kamionki maszerują dzielnie ze swoim księdzem proboszczem w grupie starogardzkiej.
Ze zdobytych relacji wynika, że doświadczenie przemarszu w „bożej grupie” na Jasną Górę zdobyli:

Jadwiga Janicka
Salomea Banaszak
Benedykt Grochowski
Brygida Grochowska
Gabriela Szczygieł
Maria Koniarska
Małgorzata Chyła
Artur Gracek
Anna Kraskowska
Daniel Bieńkowski
Joanna Bieńkowska
Małgorzata Mąkosa
Daria Grochowska
Beata Kowalska
Anna Karcz
Wojciech Głąb
Sławomir Głąb
Julita S.
Natalia Bartołd

Razem z pielgrzymami z Kamionki maszerowali też przedstawiciele młodzieży z sąsiednich parafii i oczywiście z całego rejonu tczewskiego bądź starogardzkiego.

Największym doświadczeniem pielgrzymkowym może się poszczycić ks. proboszcz Andrzej Taliński, który maszeruje na Jasną Górę corocznie, od roku 1981 (czyli w roku 2011 przeżywał 31 pielgrzymkę). Pierwszy raz maszerował z Torunia z grupą gdyńską w 1981 roku (nie było jeszcze grupy z rodzinnych stron), później już - jako licealista i seminarzysta - maszerował z rodzinną grupą Nowe Miasto Lubawskie (Ziemia Lubawska), następnie z parafiami, w których pracował (pracując w Skarszewach maszerował z grupą starogardzką - będąc też przewodnikiem tej grupy, pracując w Tucholi maszerował z grupą chojnicką - będąc też przewodnikiem tej grupy, a teraz pracując w Kamionce maszeruje z grupą starogardzką). Brał też udział w lokalnych pielgrzymkach z rodzinnego Nowego Miasta Lubawskiego (gdzie jest sanktuarium Matki Boskiej Łąkowskiej) do sanktuarium w Lipach (k. Lubawy), w latach 1998 - 2002 organizował 2-dniowe pielgrzymki z Tucholi do sanktuarium we Wielu, a od 2003 roku organizuje corocznie 2-dniowe piesze pielgrzymki z Kamionki do sanktuarium w Piasecznie. Każdy młody człowiek powinien przeżyć taką szczególną Bożą przygodę i dołączyć do tej zasłużonej grupy pielgrzymów.

TCZEWSKA PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY 2019

31 lipca gościliśmy pielgrzymów idących z Tczewa. Pątnicy odpoczywali w świetlicy wiejskiej, gdzie zostały przygotowane kanapki, napoje i smaczne ciasta pieczone przez Parafialny Zespół Caritas i parafian. Księża i osoby funkcyjne w grupie zaproszone zostały do plebanii. Wszyscy pielgrzymi, będąc wdzięczni za poczęstunek, zapewniali o swojej modlitwie w drodze na Jasną Górę.

Dzielni pielgrzymi pokonują trasę 436 km., podczas 14 - dniowego marszu. Niegroźne są dla nich upały i deszcz, gdyż wielką motywacją jest możliwość – stanięcia przed obliczem Jasnogórskiej Pani i zawierzenie jej intencji (swoich, rodzinnych, parafialnych i wszystkich spotykanych ludzi).

TCZEWSKA PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY 2021

Tradycją jest , że każdego roku gościmy pielgrzymów z grupy tczewskiej zdążających do Częstochowy. Również w tym roku 31 lipca (sobota) liczna grupa pątników odpoczywała w remizie strażackiej w Kamionce, gdzie panie z parafialnego zespołu Caritas (p. Ewa Prażmowska, Ewa Surma, Katarzyna Kropisz, Bożena Kamińska, Janina Buławska, Krystyna Kraskowska, Maria Bieńkowska, Halina Jabłonka, Gabriela Pliszka, Barbara Nowicka, Beata Stępień, Maria Koniarska) przygotowały smaczny posiłek, a piekarnia Meller z Pelplina podarowała pyszne drożdżówki. Kapłani zaproszeni zostali przez ks. Grzegorza Nencę do plebanii.

Wdzięczni za poczęstunek pielgrzymi , zapewniali o swojej modlitwie w drodze na Jasną Górę.

Dodane przez parafia dnia May 08 2008 19:48:10 3971 Czytań · Drukuj