RELIKWIE ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 25-cia istnienia parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kamionce ks. proboszcz Tadeusz Galikowski wysunął pomysł, aby sprowadzić relikwie patrona parafii do naszej wspólnoty. Integralne relikwie czyli ciało św. Andrzeja Boboli spoczywa w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli męczennika – patrona Polski w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Po odpowiednich procedurach tj. podaniu skierowanym do kustosza Sanktuarium o. Waldemara Borzyszkowskiego – jezuity, potwierdzonym zgodą naszego ks. bpa diecezjalnego Ryszarda Kasyny, parafia uzyskała zgodę i wielki przywilej otrzymania relikwii św. Andrzeja Boboli. W czwartek 23 marca br. ks. proboszcz z delegacją parafian (Teresą Zarembą, Urszulą Drost, Katarzyną Kropisz, Stefanem Kraskowskim, Ludwikiem Buklewskim, Sławomirem Głąbem i Mariuszem Buławskim) udali się do Warszawy, aby uroczyście odebrać relikwie naszego patrona.
Przed uroczystą Mszą świętą zwiedziliśmy muzeum św. Andrzeja Boboli. Muzeum gromadzi i prezentuje eksponaty związane zarówno z historią Narodowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, jak i z życiem, działalnością duszpasterską, męczeństwem i kultem świętego. Na szczególną uwagę zasługują eksponaty bezpośrednio związane z św. Andrzejem Bobolą i Jego kultem. Wpis z 19 czerwca 1938 roku w księdze wotów ofiarowanych świętemu informuje o hołdzie złożonym przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego i ofiarowaniu swojego złotego Krzyża Niepodległości z mieczami, na zamku Królewskim w Warszawie podczas sprowadzania relikwii do Polski. Od wiernych pochodzą: błogosławieństwo papieskie z czasów kanonizacji, medalik świętego rozdawany w czerwcu 1938 roku z okazji przyjazdu trumny z relikwiami. Wśród dawnych eksponatów są też: karta uczestnictwa w Mszy świętej kanonizacyjnej św. Andrzeja Boboli 17 kwietnia 1938 roku, liczne publikacje związane ze św. Andrzejem, drewniana płaskorzeźba z fragmentem sukni zakonnej, w która było ubrane Jego ciało podczas beatyfikacji, tomiki poezji i innych pism. Na wystawie można było zobaczyć szaty z różnych okresów, w które było ubierane ciało św. Andrzeja. Na ścianach wiszą liczne dzieła sztuki przedstawiające męczeństwo św. Andrzeja – obrazy olejne, grafiki, a także kompozycje wykonane z brązu.
Głównym miejscem kultu św. Andrzeja Boboli jest kościół główny, w którym z bielą ścian kontrastują ogromne wielobarwne witraże. Szklane kompozycje, uderzając bogactwem kolorów i intensywnością barw, przesądzają o charakterze wnętrza. Wąskie witraże przedstawiające motywy roślinne przypominają o ogrodzie, na którym wzniesiono kościół. Witraże przy ołtarzu są wizją Chwały Pańskiej, Kościoła Triumfującego i Cierpiącego, a witraże przy drzwiach wyobrażają walkę dobra ze złem. Poniżej ołtarza głównego, w srebrnej przeszklonej trumnie spoczywa ciało św. Andrzeja Boboli. Centralne miejsce nad ołtarzem zajmują: duży krzyż z figurą Chrystusa oraz umieszczony poniżej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Po lewej stronie wisi obraz przedstawiający św. Andrzeja Bobolę w towarzystwie trzech aniołów symbolizujących narodowości Rzeczpospolitej: Polaków, Litwinów i Rusinów. Kopia tego obrazu znajduje się w naszym kościele w Kamionce.
W samo południe o godz. 12.00 rozpoczęła się Msza święta, w której koncelebrował ks. proboszcz Tadeusz Galikowski w intencji całej wspólnoty parafialnej z Kamionki. Przed błogosławieństwem mszalnym relikwie św. Andrzeja Boboli zostały uroczyście przekazane przez Kustosza Sanktuarium o. Waldemara Borzyszkowskiego na ręce ks. proboszcza Tadeusza Galikowskiego dla naszej parafii w Kamionce. Ks. proboszcz ze wzruszeniem podziękował za wielki dar relikwii i zapewnił, że będziemy jeszcze bardziej modlić się o pokój i jedność w naszej Ojczyźnie. Pełni wzruszenia i radości powróciliśmy do naszej parafii w Kamionce, gdzie po drodze jeszcze zwiedziliśmy miejsce kultu męczennika naszych czasów błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które znajduje się również w Warszawie.

Dodane przez parafia dnia April 02 2017 22:45:27 1352 Czytań · Drukuj