NIEDZIELA PALMOWA

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła.
W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie. Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.
W parafii Kamionka odbył się tradycyjnie konkurs na najpiękniejsze palmy zrobione przez dzieci. Dzieci zgromadziły się przed kościołem, aby uroczyście w procesji wejść do kościoła. Po błogosławieństwie mszalnym zostały nagrodzone najpiękniejsze palmy, ale nikt nie odszedł bez nagrody – wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek przygotowany przez parafialny zespół Caritasu.
Niedziela Palmowa, choć pełna radosnych barw, to w istocie poważne w swojej wymowie święto, które w Kościele rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, czyli przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. św. Jan Paweł II Niedzielę Palmową ustanowił Światowym Dniem Młodzieży. Nasza młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania pojechała na diecezjalną celebrację Dnia Młodych do Kościerzyny.

Dodane przez parafia dnia April 24 2017 09:08:05 1001 Czytań · Drukuj