Pielgrzymka do sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju

W sobotę 15 lipca po południu grupa 32 osób z księdzem proboszczem Tadeuszem Galikowskim udała się do sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju w dekanacie Tczewskim, gdzie posługują ojcowie Karmelici bosi, którzy w szczególny sposób rozszerzają kult Matki Bożej Szkaplerznej, w tym dniu odbywał się odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Po przyjeździe do sanktuarium mieliśmy okazję zwiedzić i poznać historię kościoła którą przedstawił nam ojciec proboszcz Zbigniew Stachewicz. Kościół w Gorzędzieju datowany jest na XIII w., należy do gotyckich kościołów nadwiślańskich. Jak podaje legenda, tam właśnie święty Wojciech miał się zatrzymać w swej podróży misyjnej do Prus w roku 997. W roku 1280 w Gorzędzieju została założona parafia, której od początku patronuje św. Wojciech. 30 kwietnia 1995 r. Kościół parafialny w Gorzędzieju został podniesiony do rangi sanktuarium św. Wojciecha. Ze wzgórza kościelnego roztacza się przepiękny krajobraz na rzekę Wisłę i okolice – wszyscy byliśmy zachwyceni. Po czym udaliśmy się do pomieszczeń przyklasztornych, aby porozmawiać przy kawce i ciastku z karmelitami o ich pracy, ale i o możliwości rekolekcji, które odbywają się w Gorzędzieju. O godz. 17.30 wszyscy się zgromadzili w kościele, aby odmówić różaniec, aby potem wziąć udział we Mszy św. odpustowej i przyjąć szkaplerz. Po tej uczcie duchowej wszyscy szczęśliwie powróciliśmy do domów.

Dodane przez parafia dnia August 13 2017 21:44:50 1213 Czytań · Drukuj