TRIDUUM PASCHALNE

Święte Triduum Paschalne to najważniejsze dni dla człowieka wierzącego – misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Parafianie i goście licznie przybywali do kościoła na celebracje tych szczególnych dni. Obchody Paschalne rozpoczęły się Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00. Celebracja ta przypominała Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Odbywa się obrzęd obmywania nóg, symbolizujący pokorę, jaką powinni się odznaczać uczniowie Chrystusa. Tuż po wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. kaplicy przechowania (ciemnicy), gdzie odbywa się adoracja. Na pamiątkę modlitwy Jezusa w ogrodzie oliwnym, a następnie jego pojmania i uwięzienia. Podczas Mszy św. ks. proboszcz Tadeusz Galikowski poświęcił książeczki dzieciom przygotowującym się do Pierwszej Komunii Świętej. W tym dniu parafianie złożyli na ręce ks. proboszcza serdeczne życzenia oraz bukiety kwiatów z okazji ustanowienia sakramentu kapłaństwa.
Wielki Piątek  to dzień śmierci Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach odprawiona zostanje tylko liturgia Męki Pańskiej. W jej trakcie adorowane jest drzewo krzyża, które staje się znakiem zbawienia. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego. Obrzędy kończą się przeniesieniem Eucharystii do Grobu Pańskiego, śpiewem Gorzkich Żali i adoracyjnym czuwaniem. Przy grobie już tradycyjnie wartę pełnili nasi strażacy z Kamionki i Rychławy. Parafianie przez cały czas adorowali Jezusa złożonego w grobie.
W Wielką Sobotę. o godz. 12.00 i 14.00 zostały pobłogosławione i poświęcone pokarmy na stół świąteczny przez ks. proboszcza. Po dniu milczenia i modlitwy, gdy zapadł zmrok o godz. 21.00 parafianie zgromadzili się na liturgii Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W trakcie nabożeństwa święcony jest ogień i woda. Wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej został udzielony chrzest Kornelii Partyka z Rychławy. Zabrzmiało znowu radosne Alleluja… Po liturgii Wigilii Paschalnej odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem i radosnym śpiewem „Wesoły nam dzień dziś nastał…”

Dodane przez parafia dnia April 25 2018 18:01:35 1000 Czytań · Drukuj