POŻEGNANIE PROBOSZCZA KS. TADEUSZA GALIKOWSKIEGO
"Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie, po to, aby inni nie byli samotni.”
(Św. Jan Paweł II)

POŻEGNANIE PROBOSZCZA KS. TADEUSZA GALIKOWSKIEGO

Ponad 5 lat temu – 18 stycznia 2014 roku – mroźnego, zimowego dnia przybył do naszej parafii, (były wikariusz z Chojnic ) ks. Tadeusz Galikowski, aby tutaj – w Kamionce – dalej realizować swoje posłannictwo.

Od tamtej chwili, dzień po dniu dzielił troski i radości parafian, pomagał rozwiązywać różne problemy życiowe, ale przede wszystkim obdarzał wiernych niezliczonymi darami płynącymi z nauki Ewangelii i sprawowanych sakramentów świętych.
Dzięki swej wzorowej postawie kapłana w działaniach liturgicznych, zorganizowanej pracy duszpasterskiej , wielkiemu zaangażowaniu i inicjatywie – wspólnota parafialna mogła rozwijać się na chwałę Bożą.

Wielką zasługą ks. Proboszcza Tadeusza jest przywiezienie do naszej parafii (wraz z grupą parafian) relikwii naszego patrona św. Andrzeja Boboli z Sanktuarium w Warszawie. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce z okazji 25 -lecia powstania naszej parafii.

Ks. proboszcz Tadeusz starał się również przybliżyć swoim wiernym miejsca święte poprzez organizowanie pielgrzymek do Sanktuariów m. in. do: św. Wojciecha w Gorzędzieju, Matki Bożej w Gietrzwałdzie, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, Matki Kościoła w Płochocinie. Z młodzieżą wyjeżdżał na spotkania młodych do Kościerzyny i na Lednicę. Corocznie we wrześniu uczestniczył w pieszej pielgrzymce do Piaseczna.
Wyjeżdżał z wiernymi do kina w Grudziądzu na piękne, pouczające filmy : „Zerwany kłos” i „Miłość i Miłosierdzie”, zaś dla dzieci organizował różnego rodzaju konkursy z nagrodami, wycieczki nad morze do Jantaru, Redy, Gdyni, a dla ministrantów wyjazdy do Fojutowa, Czerska, Pelplina.

Dużo czasu poświęcał ministrantom, aby godnie przygotować ich do służby przy ołtarzu. Po okresie przygotowawczym zostali promowani na ministrantów. Kilku z nich skierował na kurs do Pelplina, a po jego ukończeniu zostali ceremoniarzami.

Ministranci wraz z ks. Tadeuszem wyjeżdżali na Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych, gdzie uczestniczyli w różnych konkurencjach sportowych oraz na dekanalne turnieje piłki nożnej, zajmując czołowe lokaty.

Włączał się również w działalność parafialnego zespołu Caritas poprzez organizowanie zbiorek dla osób potrzebujących, dotkniętych przez żywioł, pomagał w przygotowaniach poczęstunku dla pielgrzymów z Tczewa oraz w organizowaniu spotkań opłatkowych dla osób samotnych, chorych, a w okresach świątecznych rozwoził im paczki. Organizował, z pomocą wiernych,festyny charytatywne, dożynki, przeglądy kolęd i gościł zespoły artystyczne z Litwy i Białorusi.

Ks. Tadeusz wiele pracy i serca włożył w upiększanie naszej świątyni, plebanii i obejścia. Dzięki Jego staraniom wstawiono nowe okna, urządzono świetlicę, położono chodnik na cmentarzu, postawiono nowy krzyż, przeprowadzono remont wieży kościoła, pobudowano pomieszczenia gospodarcze, dokonano renowacji całego płotu od ulicy, założono oświetlenie zewnętrzne kościoła i cmentarza. Wszystkie te działania zostały skrupulatnie odnotowane w kronikach parafialnych, a także w wydarzeniach na internetowej stronie parafialnej.

Na Mszę pożegnalną Ks. Proboszcza Tadeusza Galikowskiego z parafią, która odbyła się dnia 29 sierpnia 2019 r. przybyło wielu parafian oraz innych osób z różnych środowisk, z którymi współpracował, aby podziękować przede wszystkim za wskazywanie drogi do Pana Boga, za głoszenie pouczającego Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów św., za serce, dobrą radę i życzliwą obecność.

Wdzięczni za gorliwość i zapał w z jakim oddawał się naszej parafii jako duszpasterz i gospodarz, życzymy Tobie Czcigodny Ks. Proboszczu dobrego zdrowia, mocy Ducha św., wszelkich łask Bożych oraz wszelkiej życzliwości na ten kolejny życiowy etap.
Szczęść Boże!

Dodane przez parafia dnia October 01 2019 19:59:42 1227 Czytań · Drukuj