+ Parafia pw. sw. Andrzeja Boboli w Kamionce +
SPRAWY PARAFIALNE
Caritas
Cmentarz, pogrzeb
Duszpasterz
Kaplice
Kosciol
Ministranci
Nasz Patron
Pielgrzymki
Rada Parafialna
Sluzba liturgiczna
Wspolpracownicy parafialni
Zycie Sakramentalne
Zywy Roaniec
Archiwum
SPRAWY ŚRODOWISKOWE
Miejscowosci
Ochotnicza Straz Pozarna
Szkoly
PISANO O NAS
Archwium prasowe
OŚRODEK NOWOCZESNEJ GOSPODYNI W RYCHŁAWIE
OŚRODEK NOWOCZESNEJ GOSPODYNI W RYCHŁAWIE


W Rychławie kobiety pokazały, że można zjednoczyć swoje siły i zaproponować całemu środowisku wiele twórczych działań. Zorganizowały Koło Gospodyń Wiejskich. Podobnie, jak w innych miejscowościach, wszystkie kobiety z okolic miały okazję spotkać się, wymienić poglądy na różne tematy, zrealizować wiele pomysłów pożytecznych dla wszystkich, nauczyć się wielu praktycznych czynności.

Hymn Koła Gospodyń Wiejskich z Rychławy

„Na zawsze w sercach naszych
Koło wyryło ślad
I znojne ideały rozwija jak ten kwiat.
Tak każda z nas kobieta
W Kole powinna być,
Społeczna sprawa święta,
Dla niej będziemy żyć.
I musi kiedyś pierzchnąć
Ciemnoty wiejskiej cień,
A w drogiej ojczyźnie naszej
Zabłyśnie jasny dzień.
Przez naszą Rychławę bystra woda płynie,
Bawią się wesoło nasze gospodynie.
Pracują też w domu, pracują w zespole,
Nie mają braków w książce i na stole.
U naszych gospodyń są porządki wszędzie,
W domu i w podwórzu, nawet i na grzędzie.
W naszej Rychławie jest gwarno, wesoło,
Bo się dobrze kręci to Gospodyń Koło”.

Wielkim wydarzeniem dla środowiska było zaistnienie Ośrodka, w którym wszelkie działania mogły być mocniej propagowane. Jego siedziba mieściła się w budynku należącym do rodziny Prangel (aktualnie znajduje się w nim sklep spożywczy, od strony Kamionki)



Dnia 2 listopada 1967 roku powstał w Rychławie OŚRODEK NOWOCZESNEJ GOSPODYNI. Placówka była pod opieką GS Samopomoc Chłopska w Nowem (powiat Świecie). Społeczeństwo mogło korzystać z usług: krawiectwa, dziewiarstwa i wypożyczalni naczyń. Od samego początku kierowniczką została Natalia Majkowska. W związku z narastającymi potrzebami społeczeństwa, przyjęto pracownicę po kursie dziewiarskim (M. Lewandowską) oraz krawcową. W prowadzeniu zajęć wykazały się: N. Majkowska, J. Szamrowicz, P. Wisińska, M. Błażek, a także przewodnicząca sekcji kobiet w GS-ach H. Prangel.

Przez 9 lat organizowane były różne kursy i konkursy, wdrażające wiele osób do zaradnych działań domowych. Uczestniczyła w nich zawsze liczba od 20 do 40 osób, a w czasie licznych imprez gromadziło się kilka razy więcej osób.

W 1969 roku odbyły się konkursy i kursy pod hasłami: „Niespodzianka dla mamy” (uczono sprzątania, prania, gotowania, pieczenia, szycia i wyszywania), „Używamy środki chemiczne” (prezentacja różnych domowych środków chemicznych), „Odnawiamy nasze dywany i chodniki”, „Spożywamy dużo warzyw i owoców” (nauka przyrządzania sałatek z warzyw i owoców), „Chcesz być zdrowy, myj owoce”, „Gotujemy błyskawiczne zupy”, „Pieczemy tanie i smaczne ciasto”, „Korzystamy z prasy” (pozyskiwanie np. różnych przepisów kulinarnych), „Uczymy się podstawowych ściegów” (dla uczestniczek kursów krawieckich), „Serwetki na stole własnoręcznej roboty”, „Racjonalne żywienie” (na zdjęciu z tego kursu od lewej kierowniczka Ośrodka p. Majkowska, p. Pliszka oraz prowadząca kurs p. Chruszczewska)



„Szyjemy poszewki na poduszki”, „Przygotowujemy przyjęcie gości”, „Upowszechniamy wiedzę rolniczą” (wystawa najlepszych plonów z działek ogrodowych).



Rok 1970 rozpoczęto od zorganizowania zabawy karnawałowej. Orkiestra przygrywała 179 osobom, które radośnie spędziły czas.







Kontynuowano kolejne programy, uświadamiające liczne rzesze osób w działaniach kulinarnych i gospodarczych. Hasła kolejnych działań to: „Degustacja”, „Pomagamy dzieciom w Wietnamie” (uszyto dla dzieci z wojennego rejonu 40 kompletów odzieży), kurs „Kroju i szycia” (trwał w sumie 125 godzin).

W roku 1971 poprowadzono następne kursy i szkolenia pod hasłami: „Smaczne rolady z polędwicy”, „Popieramy folklor kaszubski” (na zdjęciu kilka dziewcząt uczy się wyszywać serwety we wzory kaszubskie),



„Modny krój, modny strój”, „Zadbana twarz, to elegancja kobiety” (pokaz kosmetyczny), „Racjonalne żywienie – degustacja garmażeryjna” (uczestnicy szkolenia najpierw jedzenie zrobili ... a potem skonsumowali – jak na zdjęciu),



„Wiejska gospodyni zawsze modna”, „Pięknie nakryty stół dodaje apetytu”. W tym też roku oferta usług na rzecz społeczeństwa rozszerzyła się poprzez zaistnienie zakładu fryzjerskiego. Modne fryzury robiła ludziom Maria Badźmierowska.



Podczas konkursu „Gospodynie wiejskie na olimpiadzie rolniczej” panie miały okazję zaprezentować swoje najlepsze plony z ogródków warzywnych. Organizowano wiele imprez towarzyskich integrujących środowisko, a także z udziałem zaproszonych gości (na zdjęciu podczas obchodów Dnia Kobiet). Odbywały się też wyjazdy do kina lub na imprezy organizowane przez inne koła KGW z okolicznych miejscowości. Panie z Rychławy wyjeżdżały też prowadzić praktyczne kursy do innych miejscowości (np. Bochlin, Pieniążkowo, Półwieś, Milewko, Gajewo, Ostrowite).



Obchodzono też Dzień Matki, Dzień Dziecka. Podczas działań żniwnych członkinie KGW, które same nie pracowały w polu, brały pod opiekę dzieci pracujących rolników, prowadząc z nimi przez cały dzień zajęcia świetlicowe. Dziećmi zajmowały się N. Majkowska, M. Hinz, M. Badźmierowska.
Na przełomie 1972 i 1973 roku zorganizowane zostały w Ośrodku Nowoczesnej Gospodyni białe ferie dla dzieci. Uczono dzieci wielu praktycznych działań domowych



W 1973 roku organizowano m.in. następujące kursy i konkursy: „Kurs racjonalnego żywienia”, „Pokaz garmażeryjno – cukierniczy”, „Sprawne są nasze ręce”.
Rok 1974 rozpoczęto od „Pokazu garmażeryjno – cukierniczego”. W każdą środę zbierały się młode dziewczęta – realizując kurs „Kształcimy młode ręce” uczyły się haftowania, szydełkowania i spraw dziewiarskich. Odbył się kolejny kurs „Kroju i szycia”, prowadzony przez instruktor A. Jagodę. Tego roku radośnie obchodzono Dzień Kobiet. Członkinie KGW zebrały się razem ze swoimi mężami w sali WDK. Prezes Kółka Rolniczego B. Kaszubowski złożył życzenia i zostały wręczone kwiaty przedstawicielkom KGW: w-ce przewodniczącej p. J. Jabłońskiej, sekretarz p. Chlebek, kierowniczce ONG p. Majkowskiej. Odbyła się część artystyczna, a później degustacja potraw.





Podsumowaniem kursu „Sprawne nasze ręce” była wystawka prac, w której umieszczono przedmioty wykonane przez 46 osób. Były tam m.in. haftowane poduszki, uchwyty do szklanek, serwetki, szydełkowane chusteczki, ozdobne wazony, szydełkowane koszyczki. Najwięcej prac wykonała J. Szczechula.
Na początku 1975 roku zorganizowano dla dzieci Choinkę Noworoczną. Wszystkie dzieci bawiły się radośnie i otrzymały też paczki ze słodyczami. Uczczono też uroczyście kobiety, obdarowując je, z okazji Dnia Kobiet, własnoręcznie zrobionymi przez dzieci „bombonierkami z wełny”. Wytężony czas wielorakich działań urozmaicany był elementami kulturalnymi i rozrywkowymi. Zorganizowana została wycieczka do Trójmiasta. Uczestnikami były 52 osoby (członkinie KGW z mężami).


W 1976 roku kontynuowane były różnorakie szkolenia, zapoznające kolejne pokolenia kobiet, z wieloma działaniami w gospodarstwach domowych. Wiele imprez gminnych odbywało się z udziałem pań z Rychławy, które przygotowywały wyśmienite potrawy do degustacji.

Idea istnienia Ośrodka Nowoczesnej Gospodyni upadała jednak w środowisku. Coraz więcej osób posiadało już prywatnie nowocześniejsze artykuły gospodarstwa domowego. Coraz więcej osób wyspecjalizowało się w różnych działaniach, które wcześniej stanowiły tematykę działania Ośrodka. Było więc coraz mniej zamówień na usługi pań zatrudnionych w Ośrodku. Upadała też z tych powodów idea istnienia Koła Gospodyń Wiejskich. Długoletnia kierowniczka Ośrodka p. Majkowska przeszła do innej pracy, a sam Ośrodek zaprzestał działalności pod koniec 1976 roku.

ŻRÓDŁA – 2 kroniki Ośrodka Nowoczesnej Gospodyni (w posiadaniu byłej kierowniczki p. N. Majkowskiej)


Dodane przez parafia dnia October 12 2008 21:21:22 2728 Czytań · Drukuj
TU WARTO ZAJRZEĆ
www.vatican.va
www.episkopat.pl
www.radioglos.pl
www.diecezja-pelplin.pl
www.caritas.pelplin.pl
www.pielgrzym.pelplin.pl
www.pelplin.ksm.org.pl
www.opoka.org.pl
www.e.kai.pl
www.niedziela.pl
www.goscniedzielny.pl
mlodziez.pelplin.diecezja
ministranci.pelplin.diecezja
www.hli.org.pl
www.kociewiacy.pl
www.kociewiak.pl
www.smetowo.pl
www.bip.gminanowe.pl
www.miasto-nowe.com
www.mateusz.pl
www.amen.pl
www.katolik.pl
www.wiara.pl
www.biblia.pl
www.biblioteka.natan.pl
www.spiewnik.com
www.lednica2000.pl
www.dzielo.pl
www.rodzina.org.pl
www.pieszapielgrzymka.pl
sanktuarium-piaseczno.pl
www.parafiada.pl
www.wikipedia.org
www.ludio.pl
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.