DROGA KRZYŻOWA

Jednym z najpiękniejszym nabożeństw wielkopostnych jest Droga Krzyżowa. Wędrując wzdłuż 14 stacji uczestnicy mają okazję wspominać wydarzenia z drogi krzyżowej, którą Chrystus przemierzył ulicami jerozolimskimi na wzgórze Golgoty. Tam, na Golgocie, dokonało się zbawienie świata, przez złożoną ofiarę na krzyżu Chrystus odkupił cały świat. Zasadniczo to nabożeństwo jest odprawiane w kościołach lub też na zbudowanych w różnych sanktuariach Kalwariach (kaplicach rozmieszczonych na wzgórzach). Jednakże w wielu miejscowościach, przynajmniej raz w okresie wielkopostnym, wierni wychodzą na ulice i drogi polne, aby przeżyć drogę krzyżową w plenerze – czując w ten sposób większą łączność z Chrystusem wędrującym na Golgotę. Wsłuchując się w rozważania wygłaszane podczas tego nabożeństwa każdy uczestnik ma możliwość rozważenia swojej postawy życiowej w świetle cierpień Chrystusa i wzbudzenia dobrych postanowień.
W parafii Kamionka taka droga krzyżowa w plenerze po raz pierwszy została zorganizowana w 2003 roku (na trasie z kościoła do figury przydrożnej w Rychławie). Po powiększeniu parafii o kolejne miejscowości, już od roku 2004, takie nabożeństwo odbywa się na trasie z kościoła do kaplicy przydrożnej w Milewie. Co roku uczestniczy w tym nabożeństwie 150 – 200 osób. Nabożeństwu przewodniczy ks. proboszcz Andrzej Taliński (w tym roku, 3 kwietnia, wspierał go w rozważaniach kleryk z Tucholi), śpiew prowadzą panie z chóru parafialnego, a ministranci idą na czele procesji i troszczą się o bezpieczny przemarsz.

Dodane przez parafia dnia April 10 2009 22:13:56 1417 Czytań · Drukuj