ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 11 listopada 2009 roku, w 91. rocznicę odzyskania niepodległości, miały miejsce w Kamionce ważne wydarzenia. Mszę Świętą w intencji zmarłych Polaków walczących o odzyskanie niepodległości oraz o błogosławieństwo Boże dla ojczyzny odprawili w kościele w Kamionce księża proboszczowie ks. Andrzej Taliński z Kamionki i ks. Zdzisław Osiński ze Smętowa Granicznego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, delegacje szkół i różnych instytucji oraz licznie zebrani mieszkańcy.
Po Mszy Św. wszyscy udali się do remizy w Kamionce, gdzie odbyła się Akademia Patriotyczna. Wójt gminy Smętowo Graniczne, p. Zofia Kirszenstein, wprowadziła zaproszonych gości w powagę i wielkość wspominanych wydarzeń. Przedstawiciel kombatantów ubogacił wszystkich wspomnieniami z trudnych lat wojennych. Historyczka ze szkoły w Kamionce p. Regina Kotłowska zaprezentowała pokaz multimedialny dotyczący czasów rozbiorów i wyzwolenia ojczyzny. Do tych wydarzeń nawiązały również w swoim montażu słowno – muzycznym dzieci z grupy artystycznej „Kamyczek” ze szkoły w Kamionce (pod kierownictwem pań Urszuli Drost i Jolanty Kaszubowskiej). Podczas tej uroczystości zaprezentowali się także laureaci Międzygminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Całość zakończył wspólny śpiew pieśni o tematyce patriotycznej, przy akompaniamencie gitary, na której grał ks. proboszcz Andrzej Taliński (który też czuwał nad całością organizacji).
Z pewnością, pamięć o ofiarnej postawie przodków, pobudzi kolejne pokolenia do wzięcia odpowiedzialności za pomyślne dalsze losy ojczyzny.

Dodane przez parafia dnia November 24 2009 23:29:52 1532 Czytań · Drukuj