NIEDZIELA PALMOWA

Około tydzień przed zmartwychwstaniem Jezus przybył do Jeruzalem. Lud, widząc go jadącego na niewielkim osiołku, wyszedł mu za spotkanie i witał z radością, kładąc na jego drodze szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tego wydarzenia tydzień przed Wielkanocą święci się w kościołach palmy. Tradycja ta obecna jest w Polsce już od średniowiecza. Palmy – jako że nie występują naturalnie w naszym klimacie – są zwykle przygotowywane z gałązek wierzby, niekiedy również z bukszpanu, borówki czy cisu.
Już tradycyjnie w Niedzielę Palmową (20 marca) w naszej parafii odbył się konkurs na najpiękniejsze palmy zrobione przez dzieci. Dzieci zgromadziły się przed kościołem, aby uroczyście wejść do kościoła. Na początku Mszy św. odbyło się poświęcenie palm wszystkim obecnym na Eucharystii. Po błogosławieństwie mszalnym zostały nagrodzone największe i najpiękniejsze palmy, ale nikt nie odszedł bez nagrody – wszystkie dzieci otrzymały od ks. Proboszcza słodki upominek.
Niedziela Palmowa, choć pełna radosnych barw, to w istocie poważne w swojej wymowie święto, które w Kościele rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu, czyli przygotowań do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży. Przedstawiciele młodzieży naszej parafii pojechali do Kościerzyny na diecezjalne obchody Dnia młodych.

Dodane przez parafia dnia April 24 2016 14:21:12 1205 Czytań · Drukuj